Liderler arasında mesaj trafiği

6 Ekim'de açıklanacak İlerleme Raporu öncesi, AB yetkililerinin son açıklamaları da AB'nin aralık zirves'nde müzakerelere başlama kararı alınacağına işaret ediyor.

ATİNA/PRAG/BRÜKSEL-6 Ekim'de açıklanacak İlerleme Raporu öncesi, AB yetkililerinin son açıklamaları da AB'nin aralık zirves'nde müzakerelere başlama kararı alınacağına işaret ediyor.
Barroso'dan Karamanlis'e: Tarih verilecek Yunan To Vima gazetesine göre komisyonun kasımda göreve başlayacak yeni başkanı Portekizli Manuel Durao Barroso, Yunan Başbakanı Konstantin Karamanlis'e, 'İlerleme Raporu'yla Türkiye'nin üyelik müzakerelerine başlamasının önerileceğini' iletti. Barroso, şimdiki başkan Romano Prodi ve ekibinin hazırladığı raporda, reformların sürdürülmesi şartıyla müzakerelerin tavsiye edileceği bilgisini de aktardı. Barroso '2005 başında AB Komisyonu Başkanı olarak, Kıbrıs konusunda yeni girişim üstleneceğini' iletti. Karamanlis de Türkiye'nin AB perspektifini desteklediğini aktardı.
Straw'dan Çeklere: Avrupa değerleri adına destek verin Britanya Dışişleri Bakanı Jack Straw, dün Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'ı ziyaretinde Çek diplomatlara yaptığı konuşmada, AB'nin evrensel liberal demokrasi, insan hakları ve hoşgörü değerlerini yaymak için Türkiye ile tam üyelik müzakerelerini başlatması gerektiğini söyledi. Straw, "Avrupa'nın bu evrensel değerlerin yayılmasını destekleme arzusunu, aralıkta Türkiye ile üyelik müzakerelerini başlatmaya yönelik olumlu bir karardan daha iyi gösterecek bir işaret olamaz" dedi. Çek Başbakanı Stanislav Gross da, Türkiye'nin üyeliğinden yana olduklarını söyledi.
Verhofstadt'tan diplomatlara: Belçika müzakereleri istiyor Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt da dün Brüksel'de bir grup diplomatla görüşürken, "İlerleme Raporu'nda Ankara'nın siyasi kriterlere uyduğuna hükmedilirse, Belçika, yıl başında üyelik müzakerelerinin başlamasını ister" dedi. Verhofstadt, üyelik müzakerelerini başlatma kararının, aynı zamanda Avrupa Birliği kapılarının, 'ılımlı Müslüman bir memlekete de açık olduğunu göstereceğini' belirtti.
Bu arada dün NTV'ye konuşan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, "Üzerimize düşeni yaptık. Vicdanlarımızı kandırılmışlık duygusuna sevk edecek bir kararın sonuçlarının ne kadar tehlikeli olduğunu AB liderleri de biliyor" dedi. Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili argümanlardan birinin de 'medeniyetler barışı'nın sağlanması olduğunu hatırlatan Gül, "Türkiye'ye karşı bir karar bunun tam tersi olur" dedi.
Öte yandan, dün Gül ile biraraya gelen Almanya'nın Avrupa'dan sorumlu Devlet Bakanı Hans Martin Bury, AB'nin Türkiye ile müzakelere başlayacağını düşündüğünü söyledi. (Radikal, ap, Reuters, aa)