Liderlerden övgüler yağdı

NATO üyesi ülkelerin liderleri NATO Konseyi'nin kapalı oturumlarında yaptıkları konuşmalarda ev sahipliği ve AB sürecinde atılan demokratik adımlardan ötürü Türkiye'den övgüyle bahsetti...

İSTANBUL - NATO üyesi ülkelerin liderleri NATO Konseyi'nin kapalı oturumlarında yaptıkları konuşmalarda ev sahipliği ve AB sürecinde atılan demokratik adımlardan ötürü Türkiye'den övgüyle bahsetti:
Almanya Başbakanı Gerhard Schröder: Türkiye'nin ortaya koyduğu performansla AB'yle müzakerelere başlaması gerekiyor.
İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi: Müslüman bir ülkede demokrasinin olamayacağına dair iddialara en güzel cevabı Türkiye veriyor. Türkiye AB üyeliğinin eşiğinde. Üyeliğin önünü kapatmak büyük bir hata olur.
Britanya Başbakanı Tony Blair: Bir takım medeniyetlerin, ırkların demokrasiyle yaşayabileceği, bir kısmının ise yaşayamayacağı yönünde iddialar duyuyorum, bunlara Türkiye en güzel yanıtı veriyor. Son gelişmelere bakarsanız, Türkiye'nin AB'ye ait olduğunu görürsünüz.
ABD Başkanı George W. Bush: Bu ülkeye tekrar gelmeyi iple çekeceğim. Türkiye'nin, Müslüman ülkelerin aynı zamanda laik olabileceğini dünyaya ispat etti.
Gül'e 'Zana' övgüsü
Britanya Dışişleri Bakanı Jack Straw da, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'le görüşmesinde, Türkiye'deki reformlardan çok etkilendiğini belirterek,
"Leyla Zana ve arkadaşlarının bırakılması müthişti. Türkiye'nin ilerleme raporunun olumlu olması için her şeyi yapacağız. Çünkü siz daha iyisini hak ediyorsunuz" dedi.