Liderlerin bayram mesajlarına 'Kürt açılımı' damgasını vurdu

Erdoğan: Çok farklı bir dönemden geçiyoruz... Baykal: Bizi terör kadar rahatsız eden milli birliğimizi sarsmaya yönelik arayışlar... Atalay: Milli birlik çalışmamız açısından bu bayram farklı olsun...

ANKARA/ANTALYA/İSTANBUL/KAYSERİ - Siyasiler Bayram sabahına değişik illerde ama camilerde girdiler. Cumhurbaşkanı 10’ar YTL verdiği 5 çocuğu mutlu ederken Başbakan’ın mesajında ‘sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz’ vurgusu vardı. Gül’den daha cömert çıkıp çocuklara 100 TL veren ‘Kürt açılımı koordinatörü İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın Bayram duası ise açılım projesinin başarılı olmasıydı. İşte memleketin siyaset camiasından bayram manzaraları:
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bayram namazını oğlu Mehmet Emre Gül ile birlikte Sultanahmet Camii’nde kıldı. Namazın ardından vatandaşlarla bayramlaşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, daha sonra Huber Köşkü’ne geççti. Gül, yol üzerinde Tarabya taksi durağında makam arabasından inerek vatandaşlarla bayramlaştı. Huber Köşkü yakınlarında kendisinin gelişini bekleyen beş çocuğun da köşke girmesine izin veren Gül, bu çocuklara 10’ar lira harçlık ve çikolata verdi.
Başbakan Tayyip Erdoğan, bayram namazını Fatih’teki Şehzadebaşı Camii’nde kıldı. Namaz çıkışında Erdoğan şu mesajları verdi: “Çok farklı bir dönemden geçiyoruz. Bu sıkıntılı dönemde temennim odur ki; ramazan bayramının barış, sevgi, dayanışma ikliminde, ülkemizin birliği, beraberliği, kardeşliği için el ele vermek suretiyle, ülkemizi aydınlık yarınlara taşımanın da mutluluğunu, hep birlikte yaşarız. 

Baykal: Bölünmeye göz yumulmaz
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bayram namazını Ankara Ümitköy Nazmi Beğen Camii’nde torunları Alican ve Mehmet ile kıldı ve imamın vaazını dinledi. Cami çıkışı vatandaşlarla bayramlaşan Baykal, Türkiye’nin terör dolayısıyla da çok büyük acılar yaşamaya devam ettiğini kaydetti. Baykal, şöyle dedi: “Türkiye’de terör bizi çok büyük bir şekilde rahatsız ediyor ama en azından terör kadar bizi rahatsız eden milli birliğimizi, bütünlüğümüzü, sarsmaya yönelik, milletimizi, parçalamaya yönelik arayışlara çabalara bilerek, bilmeyerek memleketin içindeki insanların da göz yummasıdır.”
Bayram namazını Gazi Merkez Camii’nde kılan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, camiden ayrılırken vatandaşlarla bayramlaştı ve cami için yardım yaptı. 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile İçişleri Bakanı Atalay bayram namazını Ankara Kocatepe Camiii’nde kıldı. Atalay cami çıkışı “Yürüttüğümüz bu kardeşlik, milli birlik çalışması açısından bu bayram inşallah farklı bir bayram olsun” diye konuştu. (Radikal)