Likör Fabrikası planı da iptal

Likör Fabrikası planı da iptal
Likör Fabrikası planı da iptal
Yıkılan Likör Fabrikası'nın yerine inşa edilecek Quasar gökdelenleri için yapılan imar planı değişiklikleri kamu yararına aykırı bulunarak iptal edildi. Mahkeme: Tescilli eserlere zarar verildi, nüfus yoğunluğu ayrıcalıklı imar haklarıyla artırıldı
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Yıkılan Şişli Likör Fabrikası’nın yerine inşa edilecek Quasar gökdelenlerini mümkün kılan imar planı değişiklikleri, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nin açtığı dava sonucunda kamu yararına ve şehir planlama ilkelerine aykırı bulunarak iptal edildi.
Mimar Emre Arolat’ın tasarladığı, 50 katın üzerinde olması planlanan Quasar gökdelenleri, esasen TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO’ya ait Şişli Likör Fabrikası arazisinin üzerinde, İsviçre kökenli Viatrans AŞ ile Meydanbey İnşaat ortak girişimi tarafından ‘arsa karşılığı gelir paylaşımı’ modeliyle inşa ediliyor. Projeyi mümkün kılan 22 Şubat 2011 onanlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişiklikleri bu kararla iptal edilmiş oldu.
6. İdare Mahkemesi, 4 Aralık 2013 tarihli kararında tescilli eserlere zarar verildiğini belirterek plan değişikliğinin şehrin anayasası hükmündeki 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’ndaki hükümlere uymadığını, parsel bazında yapılan değişiklik ile “Önemli bir nüfus ve yapı yoğunluğu getirilerek plan bütünlüğünün bozulduğunu”, bodrum katlarının emsale (toplam inşaat alanını belirleyen katsayı) dahil edilmemesi gibi imar yönetmeliğine aykırı yollarla nüfus yoğunluğunun arttırıldığını, trafik yoğunluğunun çok fazla olduğu bir bölgede sıkışıklığın daha da artacağını tespit etti. Mahkeme kararında Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı’nın ‘ayrıcalıklı imar hakları talebi’nin, yapı-trafik yoğunluğunun çok fazla olduğu ve boş alanın bulunmadığı Şişli bölgesini daha da kötü etkileyeceğini belirtti.

İnşaat için sürekli hülle yapıldı

Plan yeni, her şey aynı!

Mahkeme, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘yeni imar planı değişikliklerinin onaylandığı’ ve ‘dava konusu planın yürürlükten kalkığı’ yönündeki itirazını da kabul etmedi. Mahkeme kararında, ‘Yeni planla davacının talep ettiği değişikliklerin yapılmadığı anlaşıldığından’ mevcut davaya devam edilmesinin uygun görüldüğü not edildi.
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Sami Yılmaztürk “Yargının kararı çok net, inşaatın şu anda durdurulması ve ruhsatı veren ilçe belediyesi tarafından mühürlenmesi lazım” dedi. Yılmaztürk, dava edilen imar planından sonra onaylanan ve şu an yürürlükte olan imar planının da sorunlu hükümleri gidermediği için hukuksuz duruma düştüğünü belirterek “İmar planlarına açtığımız davalar, sürekli yeni planlar çıkartarak işlevsiz kılınmaya çalışılıyor. Mahkeme kararında açıkça ‘Buraya bu yükseklikte, bu yoğunlukta yapı yapamazsın, bu planlama ilkelerine aykırı’ diyor. Bu hükümleri dikkate almayan hiçbir plan hukuki değildir. Çok ciddi rantlar karşılığında hukuk işlevsiz bırakılıyor. Yolsuzluk ve rüşvet dosyaları da bu ilişkileri ortaya serdi. İstifa eden Çevre ve Şehircilik Bakanı bu tür uygulamaların Başbakan’ın talimatıyla yapıldığını açıkladı” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/116869411686946

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Nitemrana - efeg27

  Sandıkta kazanmak yargı kararının uygulanmaması anlamına gelmez hatırlatayım. Bahsedilen büyük projelerin çoğunda ÇED raporu yoktur, yasalara göre bu raporun alınması zorunluluk iken AKP döneminde bu rapor es geçilerek fırsat bulunan her yerde yasaların ırzına geçilmiştir. Tabiki bu tecavüzden nemalanan şahıslar bu raporlara karşı çıkar! Sürekli olarak proje diyorsunuz ama sonuçlarını hiç hesaba katmak istemiyorsunuz. 3.köprünün trafiğe katkısının %1 civarında olacağını karayolları dahi söylüyor lakin kuzeydeki ormanlar katledilecek ve yeni rant alanları yaratılacak böylece bahsi geçen katkı dahi olmayacak, kanal İstanbul deseniz aynı amaçlı üstelik ekolojik etkisi ne olacak bilen yok, 3.havalimanına gerçekten ihtiyaç varsa elbette yapılsın ama daha mevcut havalimanları yarı kapasiteye bile ulaşamadı! İnşaat yapmak gelişmişlik derecesi olsaydı bayağı bir yol alırdık ama geriye gittik. İstanbul şehrini 25 milyon nüfusa çıkarmanın faydası nedir? mevcut sorunları dahi çözülemiyorken yeni sorunlar yaratmak ne kadar doğru? kentsel dönüşüm gerçekten güzel amaçlı lakin mevcut imar planları ile ancak trafik yüküne ilave katkısı olur zira planlarda yeni yollar veya caddeler yok! Hızlı trenler gerçekten çok önemli ve destekliyorum lakin birini desteklemem hepsine onay veriyorum anlamına gelmez! hızlı trenler için halkı bilinçlendirmemiz gerekiyor ama bir çalışmayı henüz görmedim duymadım. Nükleer santral ne yazıkki olması gereken bir yatırım geç bile kaldık ama bu konu hakkında da yeterli açıklama ve çalışma yok! Maslak hattı gökdelen bölgesi olarak planlandı sonra Pendik'te eklendi ama bugün bakıyoruz gökdelen yapılmayan semt kalmadı ???

  hemenden once durdurulmali! - sinterklaas

  insaatlar baslamadan once izin alinmasi zorunlu hale getirilmeli aksi halde emlakci-komisyoncu hukumet biz baslayalim mahkeme uzun suruyor nasil olsa demeye devam edecektir; SULUKULE,TARLABASI,TAKSIM MEYDAN,ODTU :geri donusumu olmayan kentselimtrak projeler diger deyisle dogayi kulturu yok etme projeleri!!

  YÜKSEK BİNA İHTİYACI DÜŞMAN TAPMAK - HARAYDIN

  Yüksek bina medeniyettir. Yüksek bina maddeye tapmaktır. Bunun ortası yok mudur? Yüksek bina tarihi markaların yanına ve silüetini bozacak şekilde yapılamaz.Başka tarafa yapılmalıdır. Yüksek bina arazinin yüzde birine yapılmalıdır. Yüksek bina 5//10km2lik bir kent parkı çevresine yapılmalıdır. Park çınar, ıhlamur, kestane, at kestanesi ve iğne yapraklı on sıra ağaçla yüksek binalardan ayrılınca yüksek binanın insan ruhunu ezen vahşiliği parktan hissedilmez. Herkes 15dk.içinde parka girebilmelidir yürüyerek. Hangi kentte yüksek bina yapmadan 5//10km2 park yapılabilir? Bir tane örnek gösterin. Hangi kentte bulvar var? 12 şeritli, ortasından tramvay, altından metro geçen ve kenarında 200m çizgi park olan.Bu bulvarın kenarına 33 katlı bina yapmazsanız bu araziyi nasıl boşaltacaksınız. Her yer üç beş katlı beton mağara olunca sokaklara kokudan girilmeyince daha mı iyi oluyor? Şehirler kent park çevresinde 20 sıra yüksek bina, bulvar kenarında üç sıra yüksek bina ve geride 300//1000//2000//3bin//5bin//10bin//20bin m2lik müstakil ev,köşk,konak,malikanelerden oluşmalıdır.

  KİM TAKAR KAMU YARARINI - pispor

  Kara para durunca bu inşaatlarda durdu desene arkadaş

  Hemen durdurun! - nitemtran

  3. köprüyü, 3. H.alanını, Avrasya tüp geçidiini, Eskihisar-Yalova köprüsünü, Sinop Nükleer santralını, Hızlı trenleri, Kanal İstanbul'u ve diğer dev projeleri.Sebep, çok kolay, çevreyi korumak ya da kamu menfaatine aykırı diye süslü cümleler yazarsınız olur biter. Böylece TC'nin geleceğini karartır, gelişmesini önlersiniz.M.köy-MAslak hattı gökdelen alanı olarak yıllar öncesinden tescillendi ve Likör ve GS arsasındaki alanda inşaat bitmek üzere ama şimdi durdurma kararı aldınız! Neyse ki seçimler geldi ve sizi darmadağan edip, seçim sandığına gömeceğiz...

  mahkeme kararı.. - kaşınan adam

  Hakkında yüzlerce fezleke olan milletvekilleri tarafından yönetilen bir ülkede mahkemelerin aldığı kararlara uyanmı var.Merak etmeyin iki gün sonra bir yolunu bulup o gökdelenleri yaparlar.