Liman hukuk dinlemiyor

Özelleştirilerek 30 yıllığına Ege Ports firmasına kiralanan Kuşadası Limanı'nda iki yıldır 'yasaklara', yürütmeyi durdurma kararlarına' ve 'iptallere' rağmen inşaat bütün hızıyla sürüyor.
Haber: LATİF SANSÜR / Arşivi

AYDIN - Özelleştirilerek 30 yıllığına Ege Ports firmasına kiralanan Kuşadası Limanı'nda iki yıldır 'yasaklara', yürütmeyi durdurma kararlarına' ve 'iptallere' rağmen inşaat bütün hızıyla sürüyor. Belediye, Ege Ports'dan yana tavır koyarken, projenin Kuşadası'ndaki sosyoekonomik ve ticari dengeleri altüst deceğini savunan esnaf ve sivil toplum kuruluşları sonuna kadar mücadele etmeye kararlı.
2003'te özelleştirilen limanı alan Ege Ports, burada Kıyı Yasası'nın Uygulanmasına Dair Yönetmelik çerçevesinde terminal binası ve 48 işyeri yapmak üzere çalışma başlattı. Ancak Danıştay 6. Dairesi, 5 Ekim 2004'te yürütmeyi durdurdu. Belediye ise aynı gün Ege Ports'a inşaat ruhsatı verdi. Şirket ortaklarından Global Menkul Kıymetler'in sahibi Mehmet Kutman, Kaymakam Ahmet Ali Barış ve Belediye Başkanı AKP'li Fuat Akdoğan'ın yanında, hükümet desteğiyle çalışmayı sürdüreceklerini söyledi.
Bunun üzerine AKP'li belediye meclis üyeleri Ahmet Altunsoy ile Nilgün Öğünçlü, mahkemeye başvurdu. Bayındırlık Bakanlığı adına verilen üç ayrı yazıda, "Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle bakanlığımızca,
onaylanan planlar kapsamında artık herhangi bir uygulama yapılması söz konusu değildir" denildi. Ancak inşaat çalışmaları sürdü.
Belediye mühürlememiş!
Esnafla toplantı düzenleyen Belediye Başkanı Akdoğan, inşaatı mühürlediğini açıkladı. Ancak savcılığın yaptığı soruşturmada mühür değil, sadece tutanak tutulduğu anlaşıldı. Kuşadası esnafı, 26 Nisan'da kepenk kapatıp inşaat alanına yürüdü. Aynı gün Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Bölgesel Yürütme Kurulu, Kuşadası'ndaki Sanayici ve İşadamları Derneği, Otelciler Derneği, Tanıtma Vakfı, Mimarlar Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Ticaret Odası, "İnşaatlar durmazsa turizme yönelik yeni bir kaosun oluşacağı, işyerlerinin sosyo-ekonomik ve ticari hayata zarar vereceği" görüşü Ege Ports'a iletildi. Bu arada ruhsata dayanak oluşturan Bayındırlık Bakanlığı'nın 1/1000 ölçekli imar planıyla ilgili ikinci dava da yürütmeyi durdurma kararı geldi. Bu da inşaatı durdurmadı. Sivil toplum örgütleri savcılığa başvurarak 'görevini ihmal ve suiistimal ettikleri' savıyla kaymakam Barış ile belediye başkanı Akdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu.
Firma ise bu gelişmelere rağmen inşaatlarını bitirmek için yoğun bir çalışma yürüttü. Limana girişlere yasak koydu. Gazetecilerin yanı sıra 4 Haziran'da Kuşadası'na gelen ve inşaatları görmek isteyen DSP lideri Zeki Sezer de limana sokulmadı. Sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu Kent Meclisi ve esnaf, yaşananları Cumhurbaşkanı'na da iletti.