Limantepe, sualtı kazısında dünyada ilk 10'a girdi

Limantepe, sualtı kazısında dünyada ilk 10'a girdi
Limantepe, sualtı kazısında dünyada ilk 10'a girdi

1992?den beri kazılar Urla Limantepe?de Tunç çağının izleri aranacak. Bölge, dünyanın bilinen en eski limanlarından. FOTOĞRAF: DHA FOTOĞRAF: TURAN GÜLTEKİN / DHA

Haber: TURAN GÜLTEKİN / Arşivi

İZMİR - ABD’de yayımlanan ünlü arkeoloji dergisi Archeology, dünyanın en önemli 10 sualtı kazısını belirledi. İzmir’in Urla ilçesinde yürütülen Limantepe kazıları da listede yer aldı.
Dergide “Limantepe kazılarında açığa çıkarılan liman dünyada bugüne kadar araştırılan en erken örneklerden biri” denildi.   
Urla’nın İskele Mahallesi’ndeki Limantepe 1992 yılından beri kazılıyor. Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeolojik Araştırma Merkezi tarafından yürütülen kazıların başkanı Prof.Dr. Hayat Erkanal.
Erkanal’ın asistanı Doç. Dr. Vasıf Şahoğlu, “Limantepe aslında Urla’nın en eski yerleşkesi. Günümüzden 6 bin yıl öncesine giden bir yerleşimi var. Özellikle Erken Tunç Çağı dediğimiz M.Ö. 3 binde bütün Ege’nin en önemli liman kentlerinden biri burası. Kazılarda Girit’te Yunanistan’da üretilmiş seramik buluntularını bulduk. Bu buluntular o dönemde insanların denizaşırı ticarette bulunduklarını gösteriyor” dedi.
Peki ya batıklar: “Limantepe batık kazısı değil. Biz limanı kazıyoruz önümüzdeki günlerde batıkların bulunması çok doğal, bu tür bir beklentimiz var. Bunun dışında burası Antik Klazomenai Kenti’nin limanlarından biri. Geçtiğimiz yıllarda ahşap çıpa bulduk. Bu limanın Tunç Çağına kadar gidip gitmediğini bulmayı istiyoruz eğer bunu ortaya çıkartabilirsek dünyadaki tek örnek olacak.”
Kazıların bu yılki bölümü hafta başında başlayacak. Bu yılki kazılarda deniz altındaki mendireğin güneyinde kalan alanda yer alan M.Ö. 4’üncü Yüzyıl ve M.Ö. 6’ncı Yüzyıl limanlarının tabanları, denizden yaklaşık 400 metre içeride bulunan Neolitik dönem sahil şeridi, 8-9 bin yıl öncesine ait kalıntılar ve karada da Erken Tunç Çağı’na ait evler incelenecek.
Kazılar bu yıl en kalabalık ekipte yürütülecek. Çalışmalara Hacettepe, Trakya, Dokuz Eylül, Mimar Sinan, Gaziantep üniversitelerinin yanı sıra, KKTC, İngiltere, İtalya, Yunanistan ve İsrail’den öğretim görevlileri ve öğrenciler katılacak.