Linç girişiminde 15 kişi yargıda

Trabzon'da, F tipine karşı bildiri dağıtan beş kişiye yönelik linç girişimi nedeniyle 15 kişiye dava açıldı. Sanıklar için, 'basit müessir fiil' suçundan iki ile altı ay arası hapis cezası istendi.

TRABZON - Bildiri dağıtan beş TAYAD'lının 2 bine yakın kişi tarafından linç edilmek istenmesi, alt sınırdan cezayı öngören 'basit müessir fiil' olarak değerlendirildi. 15 kişi için iki ile altı ay arası hapis istendi.
Soruşturmayı tamamlayan Cumhuriyet Savcısı Kasım Aras, yaşları 10 ile 37 arasındaki 11 kişi hakkında Trabzon 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 'müessir fiil' suçlamasıyla iki aydan altı aya kadar hapis istedi. Fatih Koç, Fatih Usta, Hakkı Usta, İlyas Aktaş, İsmail Danışmaz, Muhsin Tokmak, Seykan Gülen, Erkan Kayan, Metin Kazancı, Evren Uğur ve Gökhan Karagöz için 'güvenlik güçlerine şiddet kullanarak toplu halde mukavemet' suçlamasıyla da üç-beş yıla kadar hapis istendi. Mağdurların ayrı ayrı şikâyeti nedeniyle her bir sanık için beş kez hapis istenirken, linç girişimi alt sınırdan cezayı öngören 'basit müessir fiil' diye değerlendirildi.
'Linç'i protesto için 10 Nisan'da açıklama yapan iki TAYAD'lının dövülmesiyle ilgili olarak da 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. "Vurun, servetimi size bağışlayayım" dediği öne sürülen emekli öğretmen 73 yaşındaki Ali Ulusal, 68 yaşındaki Suat Çebi, zabıta Alper Bekar ve Yusuf Oskay'ın 'kasten müessir fiil' suçlamasıyla iki-altı ay hapse çarptırılmaları istendi.
Bir dava da TAYAD'lılara
Cumhuriyet Başsavcılığı, bir dava da 6 Nisan'da linçten kurtulan Zeynep Erduğrul, Nurgül Acar, Çetin Güven, Emre Bakır ve İhsan Özdil'e açtı. Beş TAYAD'lı için memura hakaret', 'müessir fiil' ve 'izinsiz gösteri yürüyüşü' suçlamasıyla 2-4.5 yıl hapis istendi.


    http://www.radikal.com.tr/7463887463880

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.