Linç girişiminde TV'ler inceleniyor

Trabzon'daki linç girişiminde yerel TV'lerin payı inceleniyor. Emniyet Sözcüsü Er ise linçten kurtulanları suçladı: Özgürlük sorumsuzluk değil.

TRABZON/ANKARA - Trabzon'daki olaylarla ilgili olarak savcılık 2 bin kişinin kısa sürede nasıl toplandığını araştırırken, kışkırtıcı alt yazı geçtikleri öne sürülen bazı yerel televizyonların bant kayıtlarını da inceliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er ise Trabzon'da bildiri dağıtırken linç edilmek istenen beş kişiyi, "Özgürlük sorumsuzluk değildir" diye suçladı.
Trabzon Emniyet Müdürlüğü istihbarat birimleri ve başsavcılık, olayların neden bu kadar büyüdüğünü ve kısa sürede yaklaşık 2 bin insanın nasıl bir araya geldiğini araştırıyor. Trabzon Başsavcısı Burhan Çobanoğlu, olayın, kapanmadığını belirtti.
'Gözaltılar olabilir'
Güvenlik güçlerinin topladığı bilgi ve belgelerin istendiğini ifade eden Çobanoğlu, olay sırasında kışkırtıcı yayın yaptıkları ileri sürülen yerel televizyon kanallarının bant kayıtlarının da incelendiğini belirtti. Başsavcı, "Tahkikat derinleştirilerek devam ediyor. İnceleme sonrasında gözaltılar olabilir" diye konuştu.
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ise "Hepimizi üzen olaylar cereyan ediyor. Tahriklere ve provokasyonlara iltifat etmeyelim. Lütfen meseleleri soğukkanlı olarak değerlendirelim" dedi.
Emniyet Sözcüsü Er ise dün Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Trabzon'daki olayları değerlendirdi. Er, "Bölgeye takviye görevliler sevk edilerek bildiri dağıtan gençler linç edilmekten kurtarılmıştır. Trabzon polisi, başta Emniyet Müdürü olmak üzere iyi bir sınav vermiştir. Soğukkanlı, dirayetli, kararlı bir şekilde olay bastırılmıştır" dedi.
'Onlar da vurmuş'
Olayda, linç girişiminde bulunan bazı vatandaşların da linç edilmek istenen öğrenciler tarafından darp edildiğini söyleyen Er, "Bildiri dağıtan gençlerden üçünün yedi güne kadar doktor raporları vardır. Bir vatandaşımızın da raporu söz konusudur" diye konuştu. Önceki gün Samsun'da yaşanana benzer bir olayın da yine polisin kararlı tutumuyla büyümeden önlendiğini ifade eden Er, şöyle devam etti:
"Halkımızın da polisimizin de soğukkanlı olması gerekir. Bir özgürlüğü, hakkı kullanırken, o özgürlüğün kullanılmasını suiistimal etmemek, kötüye kullanmamak gerekir. Özgürlük hiçbir zaman sorumsuzluk değildir."
Er, tartaklama olaylarına karışan kişilerin tespitiyle ilgili olarak kamera çekimlerinin de incelendiğini söyledi.
Er, basın toplantısında diğer konulara da değindi. Hanefi Avcı'nın, Akademik Bakış dergisinde yayımlanan, "Çetelerde kamu görevlileri var" ifadesi anımsatılan Ramazan Er, "Bu bir itiraf mı" sorusuna, "Dünyadaki suç örgütlerine bakılınca da bu çetelerde kamu görevlilerinin de olduğu görülür. Bizim ülkemizde de çeşitli kamu görevlilerinin suça karıştıkları görülmektedir. Bu bir realite, itiraf değil" yanıtını verdi.
Ramazan Er, Emniyet'teki dergi yasağını da şöyle savundu:
"Zaman zaman il emniyet müdürlüklerimizce, çeşitli birimlerimizce, denetimsiz bir şekilde, adeta o birimin tanıtımından ziyade şovunu yapan kontrolsüz, kaynağı belli olmayan dergiler çıkarılmaya çalışılıyor. Bunu engellemeye gayret ediyoruz."
Başbakan'a yanıt
Er, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın, "Emniyet'ten bilgi sızıyor" sözlerini de değerlendirdi:
"Şunu söylemekle yetinmek istiyorum; polis, kanunların kendine verdiği yetkiler kapsamında görevini yansız, tarafsız, hukuka dayalı, insan haklarına bağlı bir şekilde sürdürmektedir."
Bir gazetecinin, "Haluk Kırcı'yla ilgili bir gelişme var mı?" sorusu üzerine Er'in "Ukrayna'da yeni hükümet geldi biliyorsunuz, sonuç bekliyoruz" yanıtını vermesi ise şaşırttı. Haluk Kırcı, 4 Şubat'ta Türkiye'ye iade edilip cezaevine konulmuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7434467434460

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.