Lince indirim üstüne indirim

Fatih'teki İsmailağa Camisi'nde emekli imam Bayram Ali Öztürk'ün katil zanlısı Mustafa Erdal'ın öldürülmesiyle ilgili davada görüşünü açıklayan savcı...

İSTANBUL - Fatih'teki İsmailağa Camisi'nde emekli imam Bayram Ali Öztürk'ün katil zanlısı Mustafa Erdal'ın öldürülmesiyle ilgili davada görüşünü açıklayan savcı, sanık İrfan Can'ın önce 'kasten adam öldürmek'ten müebbet hapise çarptırılmasını istedi. Ardından suçlamayı 'kasten adam öldürmek suçuna yardım'a çevirerek ve 'haksız tahrik' unsurunu göz önüne alarak cezanın yedi yıl altı ay ile 11 yıl altı ay arasında hapis cezasına indirilmesini talep etti. Savcı, 'haksız tahrik'i Öztürk'ün çok sevilen biri olmasıyla açıkladı.
İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık İrfan Can'la tutuksuz sanık Ali Akhan katıldı. Savcı İlker Yaşar'ın anlatımına göre Öztürk, 2006 Eylül'ünde sabah namazının ardından cemaatle sohbet etti. Bu sırada Mustafa Erdal, arka saflardan geldi ve bıçakla göğsüne vurarak Öztürk'ü öldürdü. Öztürk'ün çok sevilen biri olduğunu vurgulayan savcı Yaşar, Öztürk'ün öldürülmesinin doğuracağı haksız tahrik altında, cemaaten bir grubun katil Mustafa Erdal'ı öldürdüğünü belirtti.
Bıçağı kaldırınca...
Mütaalaya göre 'sanık İrfan Can olaya ilk müdahale eden kişiydi ve Mustafa Erdal'ın elinden bıçağı alarak havaya kaldırınca olay şiddetlendi. Ardından Can'ın itmesiyle Erdal düşüp başını mihrabın mermer kısmına vurdu. Olay yeri inceleme raporunda da mihrabın bir kısmının kanlı olduğu tespit edildi.'
Sanıklardan İrfan Can'ın, deliller ışığında öldürülen Mustafa Erdal'ın yanına giden ilk kişi olması ve Erdal'la bire bir temasta bulunarak kimlikleri tespit edilemeyen şahıslarla birlikte Erdal'ı öldürme eylemine yardım ettiğinin anlaşıldığını ifade eden savcı Yaşar, önce Can'ın 'kasten adam öldürmek'ten müebbet hapisle cezalandırılmasını istedi. Sonra sanığın 'kasten öldürme suçuna yardım' gerekçesiyle önce 10-15 yıl arasında hapisle cezalandırılmasını isteyen Savcı Yaşar, bu cezada da 'haksız tahrik' unsurlarını göz önüne alarak dörtte birden dörtte üçe indirim yapılmasını ve sanığın 7 yıl altı ay ile 11 yıl altı ay arasında hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Savcı Yaşar, diğer sanık Akhan'ın ise beraatini istedi.