'Lisa kararı' beldelere yayılıyor

Alanya'da Alman turist kız 11 yaşındaki Lisa Eder'in sabıkalı Bülent Gülbay tarafından öldürülmesi ardından belediye meclisinin, sabıkalıların işyeri açmasını engellemek için aldığı 'sabıka kaydı isteme kararı'nı bölgedeki diğer turistik beldeler de uygulamaya başladı.

ANTALYA - Alanya'da Alman turist kız 11 yaşındaki Lisa Eder'in sabıkalı Bülent Gülbay tarafından öldürülmesi ardından belediye meclisinin, sabıkalıların işyeri açmasını engellemek için aldığı 'sabıka kaydı isteme kararı'nı bölgedeki diğer turistik beldeler de uygulamaya başladı.
Lisa Eder'in 10 Ekim'de öldürülmesi ardından 28 Ekim'de toplanan
Alanya Belediye Meclisi, 'işyeri açacaklardan sabıka kaydı istenmesi, gerekli görülürse ruhsat verilmemesi kararını' oybirliğiyle almıştı. Alanya Belediyesi'nin bu kararı ardından Konaklı ve Avsallar beldeleri belediye meclisleri de sabıkalıların işyeri açmalarını engelleyen meclis kararı çıkardı.
Konaklı Belediye Başkanı DYP'li Abdullah Sönmez, "Beldemizdeki turizme herhangi bir baltalama olmaması için böyle bir güvenlik kararı aldık. Ruhsat başvurularını titizlikle inceliyor ve sabıka kaydı istiyoruz" dedi.
Kararın yeni yıldan itibaren uygulanacağını söyleyen Sönmez, Konaklı'da 28 bin 800 kişinin yaşadığını, yaz aylarında bu rakamın beldeye gelen turistlerle birlikte 100 bin kişiye ulaştığını anlattı. Sönmez, beldede konut sahibi olan 400 kadar yabancı uyruklunun yaşadığını belirterek, "Bu insanların güvenliğini sağlamak da bizlere düşüyor" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7334887334880

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.