'Lisa yasası halk için şart'

Alanya Belediye Başkanı avukat Hasan Sipahioğlu, sabıkalı olanlara işyeri açma ruhsatı verilmemesi kararını, "Halkın güvenliği adına tedbirimizi almak mecburiyetindeyiz" diye savundu.
Haber: SADİ NERGİZDAL / Arşivi

ANTALYA - Alanya Belediye Başkanı avukat Hasan Sipahioğlu, sabıkalı olanlara işyeri açma ruhsatı verilmemesi kararını, "Halkın güvenliği adına tedbirimizi almak mecburiyetindeyiz" diye savundu.
Alanya'da, 10 Ekim'de 11 yaşındaki Lisa Eder adlı Alman turisti kaçırıp öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Bülent Gülbay sabıkalı çıkınca, Belediye Meclisi Bütçe Komisyonu cuma günkü toplantısında 'sabıkalılara işyeri ruhsatı verilmemesi' kararı aldı. Belediyeleri ikiye bölen, hukukçuların 'Girişim özgürlüğü anayasal haktır' diyerek karşı çıktığı karar, perşembe günü Belediye Meclisi'nde ele alınacak. ANAP'lı Belediye Başkanı Sipahioğlu ise kararı şu gerekçelerle savundu:
"Hukuk göreceli bir kavramdır. Belediye olarak halkın güvenliği adına tedbirimizi almak mecburiyetindeyiz. Benim anladığım insan hakkı budur; sokaktaki insanların yaşamının güvence altına alınmasıdır. Atatürk'ün çıkardığı ve bazı maddeleri değişikliğe uğrayan 1580 Sayılı Belediyeler Kanunu'na göre belediye olarak halkın huzuru ve mutluluğu adına her türlü kararı alma yetkisine de sahibiz. Biz sabıka kaydını isteyeceğiz. Kişinin işlediği suçun nevi, ya da devam eden başka davaları varsa, güvenlik kuvvetleriyle gerekirse işbirliğine gireceğiz. Adam alışkanlık haline getirmişse ve gerekli tedbir alınmazsa, sonucun telafisi mümkün olmaz." Alanya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Sert de karara destek verdi.