'Lisa yasası'na beldelerden destek

Alanya Belediye Meclisi'nin, 11 yaşındaki Alman Lisa Eder'i kaçırıp öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Bülent Gülbay'ın sabıkalı çıkması üzerine aldığı 'sabıkalılara işyeri açma ruhsatı verilmemesi' kararına destek sürüyor.

ANTALYA - Alanya Belediye Meclisi'nin, 11 yaşındaki Alman Lisa Eder'i kaçırıp öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Bülent Gülbay'ın sabıkalı çıkması üzerine aldığı 'sabıkalılara işyeri açma ruhsatı verilmemesi' kararına destek sürüyor. Turizmin yoğun olduğu Oba, Konaklı, Avsallar, Mahmutlar ve Kestel belde belediye başkanları da, Alanya'nın bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, meclislerinde aynı kararı alıp uygulayacaklarını açıkladı.
İçki ruhsatı da vermeyecekler
Oba Belediye Başkanı Şefik Türktaş: Beldeye yerleşen ve iş yapacak insanları belediyelerin tanıma hakkı var. Yeni Yerel Yönetimler Yasası çıkınca içki ruhsatını da belediyeler verecek. O zaman içki ruhsatı talep edenlerden de sabıka kâğıdı isteyeceğiz. Taciz ve tecavüz gibi yüz kızartıcı suçlardan sabıkalılara ne açma ne içki ruhsatı veririm.
Kestel Belediye Başkanı Adem Yücel: Taciz, tecavüz suçu bulunan, sarkıntılık yapan, uyuşturucu madde bulunduran kişilere işyeri açma ruhsatı vermeyeceğim. Bu suçlara karışan, kaçak içki satışı yapan veya sahte mal satan işyerinin ruhsatını da meclis kararıyla iptal edeceğim.