Lisans mezununa iki yıl tecil hakkı

Lisans eğitimini tamamlayanlar iki yıl, yüksek lisans eğitimini tamamlayanlar ise bir yıl süreyle askerliğini tecil ettirebilecek.

ANKARA - Lisans eğitimini tamamlayanlar iki yıl, yüksek lisans eğitimini tamamlayanlar ise bir yıl süreyle askerliğini tecil ettirebilecek.
Askerlik Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı 'TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tasarıya göre, dört yıl veya daha uzun süreli yüksek öğretim kurumlarından mezun olan yükümlülerin askere sevkleri, istekleri halinde mezuniyet tarihinden itibaren iki yıla kadar, yüksek lisans eğitimini tamamlayan yükümlülerin askere sevkleri ise bir yıla kadar tehir edilecek. Yurtdışındaki öğrenim kurumlarından mezun olanlara, talepleri halinde, denklik işlemlerini tamamlayabilmeleri için ayrıca bir yılı geçmemek üzere sevk tehiri hakkı tanınacak.
Mevcut uygulamada lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlayanlara durumlarına göre sekiz ile 15 ay arasında tecil hakkı tanınıyor.
Gayretli askere fazladan izin
Tasarıya göre, askerlik hizmetinin gerektirdiği görev ve yükümlülükleri yerine getirme konusunda gayret ve çalışmaları sonucu emsalleri arasında üstün başarı gösteren erbaş ve erlerden, disiplin cezası almamış olanlara, tugay komutanlarının onayıyla yedi güne kadar ilave izin verilecek.