Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ek yerleştirmeler ne zaman?

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ek yerleştirmeler ne zaman?
Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ek yerleştirmeler ne zaman?
Üniversite yerleştirme sonuçlarının ardından tercihlerde yerleşemeyip açıkta kalanlar ve ek yerleştirmeyi bekleyenler için ek yerleştirme tarihleri belli oldu. Peki ek yerleştirmeler ve ek yerleştirme kayıtları ne zaman?

Üniversite kayıtları bittikten sonra üniversitelerin boş kontenjanları ÖSYM ’ye bildirmesiyle oluşan boş kontenjanlara açılan ek yerleştirme tarihleri belli oldu. Ek yerleştirmeler 1. kayıtlardan sonra yapılacak.  Yani 17 Ağustos itibariyle ek yerleştirme tercihleri alınacak ve tercihler 21 Ağustos 2015 tarihinde bitecek.

Üniversite kayıtları bittikten sonra üniversitelerin boş kontenjanları ÖSYM’ye bildirmesiyle oluşan boş kontenjanlara açılan ek yerleştirme tarihleri belli oldu. Ek yerleştirmeler 1. kayıtlardan sonra yapılacak.  Yani 17 Ağustos itibariyle ek yerleştirme tercihleri alınacak ve tercihler 21 Ağustos 2015 tarihinde bitecek.

Bir bölüme yerleşen adaylar kayıt yaptırmasalar dahi ek tercih yapamayacaklar.


15 tl olarak belirlenen ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ise tercihleri işleme alınmayacak.

EK YERLEŞTİRMEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için 1. tercihleri yapmış fakat yerleştirilememiş olmak gerekiyor.

ÖSYM tarafından yayınlanacak olan ek tercih kılavuzuna göre tercihler yapılacaktır.

2 yıllık bölümlerde tercih yaparken alan içi-alan dışı tercih unsuru göz önünde bulundurulmalıdır, yerleştirmelerde alan içine öncelik verilir.