Lise gençliği boşluk içinde

Liselilerin yüzde 20.9'u sinemaya gitmiyor, yüzde 32'si spor yapmıyor, yüzde 16.1'i depresyonda. Araştırmayı yapan Doç. Ögel, "Gençliğin yönlendirilmeye ihtiyacı var" diyor.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği desteğiyle Doç. Dr. Kültegin Ögel, Ceyda Eke ve Sevil Taner tarfından 2004 yılında İstanbul'daki 15 ilçede 15-17 yaş grubu 3 bin 500 liseli öğrenci arasında yapılan araştırmada liselilerin profili ortaya konuldu. Gençlerin okul dışı aktivitelerinin, çevre sorunlarının incelendiği araştırmanın sonuçları çarpıcı.
Araştırmayı yapan Doç. Dr. Ögel, sonuçların gençlerin kentleşmeye büyük oranda ayak uydurmaya başladıklarını gösterdiğini söyledi. Araştırma sonuçlarında internet kullanımının az çıkmasının internetin gençler arasında yaygınlaşmadığının bir ifadesi olduğunu belirten Doç. Dr. Ögel, "Liseli gençlerin okul dışı arkadaşlarıyla buluşma oranları yüksek. Sinemaya gitmiyorlar, internete girmiyorlar. Peki gençler ne yapıyor? Yarıya yakını bar ve diskolara gidiyor. Boş boş dolaşıyorlar. Demekki onlara yeterli olanak sunamıyoruz" dedi.
'Yönlendirme şart'
Gençlerin her türlü riske açık bir durumda olduğuna dikkat çeken Kültegin Ögel, "Okuma oranlarının yüksek olduğunu görüyoruz. Gençliğin yönlendirilmeye ihtiyacı var. Belirsiz bir eğlence anlayışları var. Gençleri yönlendirebilmemiz için daha çok çalışıp onların trendlerine yetişebilmeliyiz" diye konuştu.
Liseli gençlerin kendilerini anlattığı araştırmanın sonuçları şöyle:

 • Liselilerin yüzde 20.9'u hiç yüzde 38'i yılda bir-iki kez sinemaya giderken, yüzde 0.9'u her gün bir film seyrediyor.
 • Öğrencilerin yüzde 68.3'ü haftada bir kez ya da her gün spor yaparken, yüzde 10.8'i hiç yapmıyor. Erkeklerin kızlara oranla spor yapma olasılığı dört kat daha fazla.
 • Gençlerin yüzde 47'si her gün, yüzde 38.7'si haftada bir-iki kez gazete okuyor. Yüzde 13.3'ü hiç ders dışı kitap okumazken, her gün okuyanların oranı yüzde 17.6. Kızlar, erkeklere oranla 2.5 kat daha çok kitap okuyor.
 • Liselilerin aktiviteleri arasında arkadaşlarıyla buluşmak ise önemli bir yer kaplıyor. Yüzde 36.7'si her gün, yüzde 40.2'si ise haftada birkaç kez okul dışında arkadaşlarıyla buluşuyor. Okul dışında arkadaşlarıyla hiç buluşmayanlan öğrencilerin orası ise yüzde 4.1.
 • 18'ini doldurmamış liselilerin yüzde 6.7'si her gün arabayla dolaşıyor. Yüzde 47.8'i eğlenmek için bar ve diskolara giderken buralara her gün gidenlerin yüzdesi 3.1.
 • Kahvehaneye gitme alışkanlığı liselilerde yok. Gençlerin yüzde 74.4'ü kahvehaneye hiç gitmiyor. Araştırma erkeklerin kızlara oranla üç kat daha fazla kahveye gittiğini gösteriyor.
 • Liselilerin internet kullanma alışkanlığı sanıldığı kadar çok değil. Liselilerin yüzde 33.7'si hiç internet kullanmazken, yılda bir-iki kez ya da ayda bir-iki kez kullananların yüzdesi 25.8. İnternete her gün ya da haftada bir-iki kez girenlerin oranı yüzde 40.5. Yüzde 44'ü internet cafelere hiç gitmezken, yüzde 15.8'i her gün gidiyor. Erkekler kızlara göre sekiz kat daha fazla internet cafeye gidiyor.
 • Bilgisayar oyunları epey yaygın. Yüzde 54'ü her gün ya da haftada bir-iki kez bilgisayarda oyun oynarken, yüzde 22.1'i hiç oynamıyor. Bilgisayar oyununda da erkekler kızlara göre dört kat daha çok ilgi gösteriyor.
 • Depresyon-anksiyete sorularının yanıtlarının dağılımına göre gençlerin yüzde 16.1'inde depresyon belirtileri var.
 • Liselilerin yüzde 55.2'si yaşadıkları mahallenin hiç güvenli olmadığını veya ortalama düzeyde güvenliği olduğunu söylüyor. Öğrencilerin yüzde 2.9'unun yaşadıkları mahallede hemen hemen her gün suç işleniyor.


  • http://www.radikal.com.tr/7465727465720

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.