Lise mezunu meslek edinecek

Her yıl Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) katılan ancak üniversiteye giremeyen yaklaşık 1.5 milyon öğrenciden küçük de olsa bir bölümü, AB destekli projeyle meslek edinecek.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Her yıl Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) katılan ancak üniversiteye giremeyen yaklaşık 1.5 milyon öğrenciden küçük de olsa bir bölümü, AB destekli projeyle meslek edinecek. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve İTÜ 17-25 yaş arasındaki lise mezunu, işsiz 100 kıza meslek eğitimi şansı sunuyor.
ÇYDD ve İTÜ'nün hazırladığı, Aktif İş Gücü Stratejileri Projesi'nin 'Yeni Fırsatlar Programı' çerçevesinde İŞ-KUR'a sunulan projenin kaynağı AB'den karşılanıyor. Projeden yararlanacak 100 genç kız, ücretsiz meslek eğitimi alacak. Ayrıca ulaşımlarından yemek paralarına kadar bütün giderler AB'nin hibe ettiği fondan karşılanacak. 60 kişiye büro yönetimi ve yönetici sekreterliği, 40 kişiye ise turizm ve otelcilik eğitimi verilecek.
ÇYDD Başkanı Türkan Saylan, "Üniversiteyi kazanamayanlar niteliksiz lise mezunları olarak kalıyor. İTÜ Sürekli Eğitim Merkezi'nde sekiz aylık bir meslek eğitimi alacaklar. Kızlarımız eğitimleri sırasında staj imkânı da bulacak. Proje iyi giderse devamı da olacak" dedi.
Projenin koordinatörü Sema Murat ise eğitimler hakkında "Büro yönetimi ve yönetici sekreterliği eğitimi toplam 336 saat, hafta sonları verilecek. Turizm ve otelcilik eğitimi ise hafta arası her gün" diye bilgi verdi.
Projeyle ilgili bilgi almak için cydd.org.tr internet adresi, başvuru için ise ÇYDD Zeytinburnu şubesi: 0212- 546 43 76 numaralı telefonlar kullanılabiliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7397937397930

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.