Lise öğrencisine, 'Erdoğan'a hakaret sloganı' davası

Lise öğrencisine, 'Erdoğan'a hakaret sloganı' davası
Lise öğrencisine, 'Erdoğan'a hakaret sloganı' davası
Antalya'da, geçtiğimiz ocak ayında, dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan için temsili karne hazırlayan iki öğrenciye soruşturma açılmasını protesto eden 6 liseli hakkında da soruşturma açıldı, "Ampul Tayyip" sloganı suç sayılmadı. Bir öğrenci hakkında ise 'Erdoğan'a hakaret içeren slogan attığı' gerekçesiyle dava açıldı.

RADİKAL – Antalya'da bir grup öğrenci, eğitim yılının birinci sömestrinin sona erdiği 24 Ocak 2014 cuma günü dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan için temsili karne şeklinde hazırlanan pankartla eylem yaptı.

Karne eylemine katılan Akdeniz Lisesi 11'inci sınıf öğrencisi G.A. ile Konyaaltı Lisesi 11'inci sınıf öğrencisi K.D.Y. hakkında takipsizlik kararı verildi.

İki öğrenci hakkındaki soruşturmanın henüz sonuçlanmadığı geçen 5 Haziran'da ise Liseli Genç Umut adlı grubun öğrencileri, Attalos Meydanı'nda toplanarak bu soruşturmayı protesto etti. Bu eyleme katılan 6 lise öğrencisi hakkında da 'Ampul Tayyip' ve hakaret sloganları nedeniyle “Türk milleti, Cumhuriyeti ve TBMM'yi alenen aşağılama' ve 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet” suçlamalarıyla soruşturma açıldı.

Çocuk Suçları Soruşturma ve Çocuk İzleme Bürosu savcısı tarafından hepsi 17 yaşında olan C.B.Ö., G.Ö., D.B., B.K., H.U.C ve A.D.N.'nin ifadeleri alındı. Savcılık soruşturmasında eylemin 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet' suçu oluşturmadığı, düşünce ve kanaat özgürlüğü olduğu yönünde Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ndeki maddeler de örnek verilerek, kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.


ÇOCUK MAHKEMESİ'NDE YARGILANACAK
'Ampul Tayyip' sloganı 'Türk milleti, Cumhuriyeti ve TBMM'yi alenen aşağılama' suçu sayılmazken, öğrencilerden H.U.C.'nin Tayyip Erdoğan'ı hedef alan bir sloganı ise suç sayıldı. H.U.C. hakkında, dönemin Başbakanı Erdoğan'ı kastederek hakaret ettiği suçlamasıyla Antalya 2'nci Çocuk Mahkemesi'nde 14 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İlk duruşma 4 Aralık 2014 günü görülecek.