Lise öğrencisine gizli tanık ifadesiyle müebbet hapis

Lise öğrencisine gizli tanık ifadesiyle müebbet hapis
Lise öğrencisine gizli tanık ifadesiyle müebbet hapis
Bingöl'de 2011 yılında polis aracına düzenlenen ve bir polisin yaralandığı olayda yargılanan 20 yaşındaki Gülsüm Koç'a, hakkında gizli tanık ifadesi dışında delil bulunmadığı halde ömürboyu ve 26 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

DİYARBAKIR - Bingöl’de 15 Mayıs 2011 günü saat 21.20 sıralarında polis aracına silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda araçta bulunan polis memuru Hasan Hüseyin Korkut ayağından yaralanırken, Reşat Onan ise yara almadan kurtuldu.

Saldırı olayından 2 saat 25 dakika sonra polis olayı gördüğünü iddia eden ’Avcı’ kod adlı gizli tanığın ifadesine başvurdu. Saat 23.45 sıralarında ifadesi alınan gizli tanık Avcı, saldırı sırasında olay yerinde olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Saldırının olduğu yerde bir erkek bir bayan şahıs gördüm. Erkek şahsı tam göremedim ama bayan olanı gördüm. Cadde üzerinde bir aracın içinde bekliyorlardı. Daha sonra araçtan inerek elektrik direğinin altında beklediler. Bir süre sonra cayırtı koptu. Bunun üzerine korkarak bulunduğum yere çöktüm. Çevreme baktığımda havada kırmızı yeşil cisimlerin uçuştuğunu görünce silahlı saldırı olduğunu anladım. Polis aracı geri geri çıkarak olay yerinden uzaklaştı. Sonra bir bayan ve bir erkek şahıs araçlarına binerek gittiler."

ÜNİVERSİTE SINAVINA ÇALIŞIRKEN GÖZALTINA ALINDI
İfadenin alınmasından 45 dakika sonra gizli tanık Avcı’ya daha önceden BDP ’nin destekleği bağımsız milletvekili adayı İdris Baluken’in seçim irtibat bürosu önünde çekilen 4 kadının fotoğrafı gösterilerek teşhis yaptırıldı.

Gizli tanık, gösterilen fotoğraflardan Gülsüm Koç’un silahlı saldırıya katılan kadın olduğunu iddia ederek bu yönde ifade verdi.

Fotoğraf teşhisinden 45 dakika sonra polis ekipleri Gülsüm Koç’un evine operasyon yaptı. Operasyonda evde bulunan bilgisayarın haddiskine el konulurken, Gülsüm Koç’un evde olmadığı, annesi Derdiye Koç tarafından polis ekiplerine iletildi. Polis ekipleri daha sonra yaptıkları operasyonda, o dönem 18 yaşında olan lise öğrencisi Gülsüm Koç’u bir akrabasının evinde arkadaşıyla birlikte üniversite sınavına çalışırken gözaltına aldı.

ELLERİNDE BARUT İZİ BULUNMADI
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürülen Gülsüm Koç’un parmak izleri alındı. Elerinde silah patlamasından kaynaklı herhangi bir barut izine rastlanmayan Gülsüm Koç, ifadesinde olayla bir ilgisinin bulunmadığını, akrabasının evinde ders çalışırken gözaltına alındığını söyledi. Evde yapılan aramada olayda kullanılan silaha da rastlanmazken, Koç gizli tanığın hakkında verdiği ifade gerekçe gösterilerek tutuklanıp Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, gizli tanık ifadelerine yer verilerek Gülsüm Koç’un, ’Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’, ’Adam öldürmeye teşebbüs’, ’Kamu malına zarar vermek’ ve ’Ateşli silahlar kanununa muhalefet’ etmek suçlarından ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

POLİSTEN ’GÖRDÜK’ TUTANAĞI
Silahlı saldırı olayı ile ilgili dava dosyasında, Bingöl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı 3 polisin hazırladıkları bir tutanak da yer aldı. İmza altına alınan ve saat 23.30’da hazırlandığı kaydedilen tutanakta şu ifadeler kullanıldı:

"Saat 19.30’da görevimizin bitimine müteakiben, ikametimize doğru mesai arkadaşımıza ait şahsi oto ile Aydınlık Caddesi üzerinde ilerlerken, BDP’nin desteklediği bağımsız milletvekili adayı İdris Baluken’e ait seçim ofisinin karşısında bulunan şehir minibüslerine ait durakta, şubemizce daha önce hakkında işlem yapılmış ve bizce tanınan şahıslardan Gülsüm Koç ve Didem Polat’ı beklerken gördüğümüze dair tutanak imza altına alınmıştır."

SANIK AVUKATI: BU TUTANAK SKANDAL
Gülsüm Koç’un Avukatı Rahşan Bataray, böyle bir tutanağın daha şüpheli belli değilken hazırlanmasını anlayamadıklarını belirterek şöyle dedi:

"Saat 23.45’te gizli tanık Avcı, Gülsüm hakkında ifade veriyor. Bundan 45 dakika sonra saat 00.30’da gizli tanık Gülsüm’ü fotoğraftan teşhis ettiğini iddia ediyor. Ancak 3 polis tarafından saat 23.30’da imza altına alınan bu tutanakta Gülsüm’ün adı geçiyor. Polisin bu tutanağı ne amaçla tuttuğunu ve dosyaya gönderdiğini anlayamadık. Müvekkilim hakkında tutulan bu tutanak tam anlamıyla bir skandaldır. Bunu mahkemeye söylememize ve tüm itirazlarımıza rağmen taleplerimiz kabul edilmedi.

’HİÇBİR İLGİM YOK’
İddianamenin kabulünün ardından Gülsüm Koç’un yargılandığı dava Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Davanın karar duruşmasına tutuklu sanık Gülsüm Koç ve avukatı Rahşan Bataray katıldı. Duruşmada iddia makamı, bir önceki celse verilen mütalaayı tekrar ettiğini belirten Koç’un cezalandırılmasını talep etti. Son savunması sorulan Koç Zazaca verdiği ifadesinde olay hiçbir ilgisinin bulunmadığını savunarak şöyle konuştu:

"Olayın olduğu gün akrabamın evindeydim. Buna ilişkin iki tanığım da vardı ve ifadelerini verdiler. İfade veren arkadaşlarım da o gün olay yerinde olmadığımı söyledi. Ben gizli tanığın da ortada olmadığını biliyorum. Bu olayı yapmam için benim böyle bir eğitim almam lazım. Böyle bir eğitim de almadım. Dosyadaki belgeler lehimedir. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum."

Daha sonra söz alan sanık avukatı Rahşan Bataray, gizli tanık ifadelerini ve teşhisi kabul etmediklerini belirterek, "Müvekkilimin olayla hiç bir ilgisi yoktur. Müvekkilimin cezalandırılması için dosyada yeterli delil yoktur. Tüm suçlardan tahliyesine ve beraatine karar verilmesini talep ediyoruz" dedi.

SİLAHTAN BERAAT, SALDIRIDAN ÖMÜRBOYU
Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme daha sonra kararını açıkladı. Mahkeme Gülsüm Koç’un saldırıda kullanıldığı iddia edilen silahla ilgili olarak beraatine karar verdi. Beraat kararında, ’yüklenen suçun sanık tarafından işlendiğine dair kesin ve inandırıcı delil elde edilmediği’ ve ’suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmadığı’ gerekçe gösterildi.

Mahkeme, Gülsüm Koç’un ’Devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozmak’ suçundan ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme sanığın iyi hali göz önünde bulundurularak cezasını müebbet hapise çevirdi.

Mahkeme ayrıca Gülsüm Koç’un ’Kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs’ ve ’Kamu malına zarar verme’ suçlarından da toplam 26 yıl 8 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti.

CEZAEVİNDEN MEKTUP
Bingöl M Tipi Cezaevi’nden Siirt Cezaevi’ne nakledilen Gülsüm Koç’un, geçen Eylül ayında yapılan açlık grevine katıldığına ilişkin bir mektup yazdığı ortaya çıktı. Açlık grevlerine destek olarak aileye gönderilen mektupta şu ifadeler yer aldı:

"1992 Bingöl doğumluyum ve Bingöl’ün Alevi köylerindenim. Lise son sınıf öğrencisiyken tutuklandım ve 1 buçuk yıldır cezaevindeyim. Meydanlarda sürekli naraları duyulan demokrasi anlayışını, mahkemelere gel-git dönemlerinde daha anlamış oldum. Dosyamdaki hukuksuzlukların haddi hesabı yok. Hem mahkeme sürecinde, hem de aramızda bulunan arkadaşlarımın, ailelerinin ve içimizde bulunan annelerimizin yaşadıkları ve yaşamaya devam ettikleri dramatik, trajikomik olaylarla, demokratik olayların içerisinde demokratsızlığın yaşanıp boy verdiğini, faşizan zihniyetin yaşamlarımızı gasp edip çorak topraklara benzettiğinin canlı tanığıyım."

DHA - Felat BOZARSLAN


  http://www.radikal.com.tr/1122344112234419

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  suçlu bile görünse - yasmin82

  bizim mesleki bir terimimiz vardır " suçlu çocuk" yoktur "suça sürüklenen çocuk" vardır. Eğer bu kız o zaman o olaya dahil olmuş sa ,bir maşa olduğunu, onun gençlik heyecanından,hırslarından birilerinin yararlandığını herkes biliyor. Bu nedenle gencecik bir kızın yıllarca cezaevinde kalmasını kesinlikle vicdanları sızlatan bir durum olarak görüyorum. çözüm bu değil cezaevine göndererek daha da insanların kutuplaşmalarına,o kızın,arkadaşlarının ailesinin, akrabalarının bu kararı verenlere verilmesine neden olan yasalara düşmanca yaklaşımına engel olamazsınız.

  DHA - eskici_fr

  Haberi yapan DHA ve baslik haric haber kelimesi kelimesine ayni gorunuyor. Yanli haber , zaten Radikal'in okurlari belli gibi yorumlari yapmadan once haberin kaynagina bakmak gerek. Bu haberi, oldugu gibi yayinlayan sadece Radikal degil. Yuceliklerini yerlere goklere sigdiramadiginiz benliklerinize tarafsiz olmayi ogretmek gerek once. Magdurlar, ki bu durumda polisler, biz onlari olay yerinde gorduk dedi diye iceri atilabiliyor insanlar... Avukat degilim, ama bir insanin olay yerinde olmasi olayin suclusu oldugu anlamina gelmemeli. Ozellikle de aleyhlerinde baska hicbir delil yoksa. Kizin suclu olup olmadigini tartismak yarginin isi, yarginin duzgun yuruyup yurumedigini tartismak halkin isi.

  yorumlar sayesinde gazetenin okur profili ortaya çıkıyor - m.d

  Gizli tanık yüzünden bu kızın hayatı kararmış. Ah, vah. Bakayım kimse PKK terör örgütünün gizli tanıkları (Şemdin Sakık ve diğer pkk lı gizli tanıklar); Osmanım isimli öz yeğenini pazarlamaktan, cinayetten yıllarca yatmış ahlaksız kişilerin tanıklığıyla amirallerin, generallerin, gencecik teğmenlerin hayatlarının karartılmasını da yazmış mı diye baktım. Evet bir yorumcu buna değinmiş. Ve yorumu ben dahil 9 beğeni almış, 30 kişi ise beğenmemiş. Bu durumda Radikal'in okur profili ortaya çıkıyor: 10 kişi haksızlığa uğrayan kim olursa olsun eleştiriyor, 30 kişi ise haksızlığa uğrayan eğer TSK mensubuysa seviniyor. Radikal'in okur profilini zaten biliyorum şaşırmadım.

  Fasizim - telat cengiz

  Bir Insan bir ülkedeki iktidarda olan rejim karsitligi yaptigi icin Ömür boyu hapis cezasiyla cezalandiriliyor. Buna TÜSIAD ses cikarmiyor, cünkü yargilanan kisi, Kürt-Alevi-Komünist. Kocu önceden belirlemisler, Bu olay tipki Amerikada 1920 de isci hareketinin liderlerinden olan sacco ile vanzettinin hikayesine benziyor, islemedikleri bir suctan dolay suclanarak idam cezasiyla cezalandirilip sonrada idam edilmislerdi, Buda Burjuva Hukukunun sosyalistlere karsi nasil isletildiginin en büyük örnegi. Bu gencecik kiz evlenmeden, cocuk sahibi olmadan, aile kurmadan, üretime katilmada yok olup gidecek, ama burjuvazi kendi cocuklari amerikada okutacak, ezilen fakir kesimden rejime karsi gelenlerse idamla cezalandirilacaklar. Bu rejimin fasit oldugunun en büyük örnegi, türk burjuvazisi , koclar, sabancilar yahudi milyarderler kimseye acimadan hayatlarini kararmaktadirlar. bu ülkede olup biten her adaletsizligin sorumlusu, bütüb faili mechul cinayetlerin sorumlusu sermayedir. onlar yataklarinda rahat uyusun saltanatlarini sürdürsün bakalim,..saygilar

  karar! develetin birliyini ve ulkenin butunluyunu bozmak!!? - zxcvbnm_1420

  SUC_ polise silahli saldiri 1 polis ayagindan yarali,polis aracindaki yarali polis ve yaralanmadan kurtulan ikinci polisten hicbir ifade yok!!? SANIKDA yapilan incelemde silahla ilgili hergangi bir barut izine rastlanmamis!!MAHKEME KARAR__saldirida kullanilan silahla ilgili beraatine karar vermis!yuklenen sucun sanik tarafindan islendiyine dair kesin inandirici delil edilmediyi, sucun sanik tarafindan islendiyinin sabit olmadigi. (KARAR). DEVLETIN BIRLIGI VE ULKENIN BUTUNLUGUNU BOZMAK SUCUNDAN AGIRLASTIRILMIS OMUR BOYU HAPIS CEZASINA CAPTIRILMASINA KARAR VERILDI!? VE BIRDE GIZLI TANIK VAR AKP NIN YENI ADELET SISTEMI BU.

  Şüphelî yargı - 19845711984

  Türk yargı sistemi politik süreçlerle iyice güvensiz hale geldi. gencecik bir insanın habere göre ortada delil yokken bunca ceza vermek insaanların aadelet duygusunu zedeler. bu sonuç kokunç bir toplum durumu demek. hiç kimse bir tarafta durmasın. tek yan adalettir. hele hele bir genç kadın oratda duruyor. derhal olaya aydınlanıp genç insanlar ve masum insanlar özgür yaşamalı.

  ADALETE BAK - pispor

  evvel zaman içinde kalbur saman içinde ben dedemin beşiğini sallar iken; anlamında bir suçlama ve asılsız bir tanık,böyle olur ancak saçmalık.elinde barut izi yok yani silah ve patlayıcı kullanmamış.olmıyan (gizli)tanıkta ben yere çömeldim bir kadın ve bir erkek diyor araba diyor sonrasıda BDP diyor.ya kardeşim bu bir asılsız suçlamadır.ve polis aracınada yapılan provakasyondur.çünkü direk bdp ve o dönem bağımsız aday İdris Baluken ki zaten kazanmasını istemiyordu valisi emniyeti.Kızcağızın günahını almayın yazıktır.o dönem idris baluken seçilmesi için çalışan tüm gençler bu suçlama ile kimi tutuklandı kimi tutuksuz yargılandı.