Lise türleri azaltılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, lise düzeyindeki okul türlerini azaltıyor.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı, lise düzeyindeki okul türlerini azaltıyor. 16'ncı Milli Eğitim Şûrası'nda alınan kararla, lise türlerini azaltmaya yönelik düzenleme yapıldı.
Buna göre, gelecek öğretim yılından itibaren, Anadolu aşçılık meslek liseleri, Anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerine dönüştürülecek. Anadolu mahalli idareler, Anadolu sekreterlik ve Anadolu dış ticaret meslek liseleri ise Anadolu ticaret meslek liselerinde bölüm olarak faaliyetlerini sürdürecek.
Kademeli geçiş
Ancak, Anadolu aşçılık mes- lek, Anadolu mahalli idareler meslek, Anadolu sekreterlik meslek ve Anadolu dış ticaret meslek liselerine, 2001 Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu'nda yer verildiği ve buralara öğrenci yerleştirildiği için, yeni öğretim yılında son kez öğrenci kaydı yapılacak. Söz konusu okullar, kademeli olarak dönüştürülecek.
Bu çerçevede, 25 ilde bulunan Anadolu mahalli idareler, Anadolu sekreterlik ve Anadolu dış ticaret meslek liseleri, Anadolu ticaret meslek liselerine katıldı. Bolu, Çorum, İzmir ve Muğla'daki aşçılık meslek liseleri de Anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerine dönüştürüldü.
Genel, açıköğretim, çok programlı, güzel sanatlar, öğretmen, imam hatip, ticaret meslek, teknik, endüstri meslek, kız meslek ve otelcilik ve turizm meslek başlıkları altında 70'in üstünde lise türü bulunuyor. Bunların dışında, Adalet, Tarım, Maliye ve Sağlık bakanlıklarına bağlı lise türleri de faaliyette.
Şûra'da şu karar alınmıştı: "Ortaöğretim parçalı yapıdan kurtarılıp birlik içinde çeşitliliği yansıtan, kaynak kullanımında verimliliği getiren, çok amaçlı ve demokratik yapılanmaya dönüştürülmeli."