Lisede polis baba dayağı

Lisede polis baba dayağı
Lisede polis baba dayağı

Antalya daki okul yönetimi dayak konusunda sessiz. 13 yaşındaki B.A. nın dayısı Güvenlik görevlisi ölay sırasında sırtım dönüktü diyor.

Lisede öğrenci kavgası sonrası okul çıkışına gelen polis baba, 13 yaşındaki bir öğrenciyi dövdü. Dayağı görüntülerden izleyen aile, şikâyetçi oldu.
Haber: HAZAL POLAT / Arşivi

Antalya Yavuz Selim Anadolu Lisesi’nde 23 Ekim günü sabah saatlerinde arkadaşlarıyla tartışan kız öğrenci, okul çıkışına polis memuru olan babasını çağırdı. Polis memuru olaylarla hiçbir ilgisi olmadığını söyleyen 13 yaşındaki B.A.’yı tekme tokat dövdü. Aile şikâyetçi oldu. Savcı, polis memurunun çalıştığı karakolda ifade alınmasını istedi. İddiaya göre karakolda aileye baskı yapıldı.
Polis memuru Fuat Öksüz tarafından darp edilen B.A.’nın amcası Gürkan Aydemir olay yaşandıktan 15 dakika sonra okula gitti. Aydemir olayı şöyle anlattı: ‘‘Yeğenim B.A.’yı okulda bir polisin dövdüğünü duydum. Hemen okula gittim. Açıkçası okulda çocuklar arasında basit bir kavga çıktığını ve polisin müdahale ettiğini düşünmüştüm, Okula yaklaştığımda bir grup polisin olduğunu gördüm. Yeğenim kaldırımda oturmuş, hıçkırarak ağlıyordu ve bana bir polisin kendisini dövdüğünü söyledi.
Ben de ‘Yeğenimi döven polis kim’ diye bağırdım. Orada bekleyen polisler bana ‘Polis olarak düşünmeyin, öğrenci velisi o. Eğer şikâyetçiyseniz karakola gidelim’ dediler. Yenikapı Karakolu’na gittik. Yeğenimi döven F.Ö.’ye karakola giderken başka polisler eşlik ediyordu. O sırada F.Ö.’ye ‘Polis gücünü kullanarak bir çocuğu
nasıl döversin’ dedim. O da ‘Kız bana tokat attı. Kamera görüntülerinde var. Benden özür dileyeceksin. Ben psikopatım. İstersen sivil olarak da görüşürüz’ diyerek beni tehdit etti.’’
Aydemir, karakola gidince de baskının devam ettiğini söyledi: ‘‘Karakoldaki kadın polislerden biri de şahitlik yapacak çocukları ‘Okul güvenliği bir şey görmedi. Siz yanlış ifade verirseniz başınız belaya girer’ diye korkutmuş. Güvenlik kamerası görüntülerini karakolda izledim. Yeğenim karşı tarafa en ufak bir harekette bulunmamış. Görüntülerde polis F.Ö. birkaç defa geri dönmüş ve 13 yaşındaki çocuğunun üzerine yürümüş. Tehdit eder bir halde ellerini sallamış ve sonrasında boynunu tutmuş ve kızı S.Ö. ise yeğenimin saçlarından çekerek onu yere düşürmüş. Karakolda okul güvenlik görevlisinin olayı görmediğini, olay esnasında arkasının dönük olduğunu söylediğini duymuştum. Kamera görüntülerinde ise güvenlik görevlisi kavgayı ayırmaya çalışıyordu. Çocuk Şubesi’ne gideceğimizi sanıyorduk ama geç oldu, artık fazla uzamasın diye savcının istemiyle Fuat Öksüz’ün görev yaptığı Yenikapı Karakolu’nda ifade vermek zorunda bırakıldık. Daha sonra Çocuk Şubesi’ne yönlendirildik. Diğer iki çocuk şahidin ifadeleri alınmadı ve onlar evlerine gönderildi.’’

‘Demirlere sıkıştırıp yüzüme tükürdü’ 
Sırtında, kollarında, bacaklarında morluklar ezikler oluşan 13 yaşındaki B.A ise olayla ilgili şunları söyledir: “Sabah okulda S.Ö.’ yü başka sınıflardaki büyük öğrenciler dövdü. O kavgada ben yoktum. S.Ö. babasını aradı ve onu dövdüklerini anlattı. Çıkış zili çaldığında S.Ö. bana Bak babam geldi’ dedi. Ben de ‘Geldiyse geldi, ne yapayım’ dedim. Sonra ‘Seni babamla tanıştırayım’ dedi, bunun üzerine babası üzerime ‘Kızımı sen mi dövdün’ diyerek yürüdü. Ben de ‘Bana bağıramazsınız’ dedim. F.Ö. bana ‘Ben polisim’ dedi. ‘Polis olsanız da bana bağıramazsınız’ dedim. Tekrar üstüme yürüdü ve anneme ağır bir küfür etti. Bunun üzerine ‘Sen bizi sahipsiz mi sandı’ dedim. F.Ö. ‘Baban da gelsin hepinizi öldürürüm’ dedi. Beni duvara yapıştırdı. Okulun demirlerine sıkıştırıp çok ağır küfürler etti ve suratıma tükürdü. Sonra kızıyla bir olup beni yere düşürdüler ve dövmeye devam ettiler.’’
Okul idaresi ise ‘‘Biz görüntüleri ilgililere teslim ettik. Olay şu anda yargıya intikal etti. Açıklama yapma yetkimiz yok’’ dedi. Suçlanan polis memuruna ise gün boyu ulaşılamadı.


  http://www.radikal.com.tr/115741911574195

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sasiran var mi? - keryil

  polis siddetine bunca odul verirseniz, polisler 13 yasinda cocuklari "cocuk kavgasi" sebebiyle kamera onunde dovup bir de "o beni darp etti" diye iftira atar iste. umarim cocugumun polis oldugunu filan gormem, dusunmesi bile korkunc. asker olsa bile daha iyi su asamada, en azindan onlar artik egolarini kontrol altinda tutmasini daha iyi biliyorlar. akp secmeni, bu sizin eseriniz. psvk da sizin eseriniz, bu adamlarin geziden beri artan siddeti de. gurur duyuyorsunuzdur umarim.

  Eskiden - anaximenes

  kabadayılar vardı mahalle, semt ya da kasabalarda. Adam döverlerdi ama iyi-kötü bir adalet duygusu da taşırlardı. Öyle gücüm var diye herkese bulaşmazlar, hele de dengi olmayanları muhatap almazlardı. Şimdi kabadayılık üniformadan ibaret hale geldi galiba, içi bomboş. 13 yaşındaki bir çocuğu tarihte hiçbir kabadayı dövmemiştir. Her şey yerlerde sürünüyor..

  nasipsizlik - fıratın yılmaz

  Polis olmak( özellikle Türk polisi olmak) nasıl bir trajedidir. hiç bir şeyden nasiplenemiyorlar.

  BU ÜLKENİN POLİSİ - pispor

  Başka ne yapar ya döver yada öldürür

  Baba kız çocuğu için bir şeyler yapar - tekavutgedikli

  Baba kız çocuğu için bir şeyler yapar yapmasına da, ben polis'im dediğinde iş biter. Polis toplumundaki psikopatların artmasının tek sebebi devlet değildir. Kendi içlerindeki çürük elmaları ayıklamayan abileri amirleri müdürleridir. Ben şimdi nasıl güveneceğim o polis e. Doğal olarak yan baktı diye sokaktaki adamı da vurabilir ( vuranlar oldu) işkence eder (edenler oldu) arkasından ateş edip totom kaydı diye yalan söyleyebilir ( yapanlar oldu ). Hala bunları görüp bilip anlayıp ses çıkarmaanlar ya korkaktır yada onlardan daha aşağılık işler yapmıştırlar da kendi pislikleri ortaya çıkmasın diye ses çıkaramıyorlar dır.