Liseler artık dört yıl

Milli Eğitim Bakanı Çelik, Talim ve Terbiye'nin liselerde eğitim-öğretimi dört yıla çıkarma kararını onayladı. Buna göre gelecek öğretim yılında liseye kaydolan öğrenciler dört yıl okuyacak ve 'bitirme sınavı'na girecek.
Bitirme sınavında başarı gösteremeyenler mezun olamayacak ve Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) giremeyecek. Müfredat dört yıla yayılarak hafifleyecek. Çelik'in bugün ayrıntıları kamuoyuna açıklaması bekleniyor.

ANKARA - Lisede eğitim süresi dört yıl oldu. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın liselerde eğitim-öğretim süresinin üç yıldan dört yıla çıkarılmasına ilişkin kararını onayladı.
Yeni eğitim-öğretim yılında dört yıla çıkacak olan liselerde 'bitirme sınavı' uygulamasına da geçilecek. Talim Terbiye Kurulu Başkanı Ziya Selçuk, "YÖK ile çalışmalar yapılıyor kısa zamanda ortaöğretim ile yükseköğretim arasında bağlantı kurulacak" demişti. Buna göre, dört yıl sonunda yapılacak 'lise bitirme sınavları'nı geçemeyen öğrenciler mezun olamayacak, ÖSS'ye de giremeyecek. Yeni düzenlemeye göre, gelecek öğretim yılından sonra liseye kayıt yaptıracak öğrenciler dört yıl okuyacak.
İçerik hafifleyecek
Üç yıla sığdırılan lise müfredatı dört yıla yayılacak, zorunlu dersler azaltılarak seçmeli derslere ağırlık verilecek. Lise birinci sınıfta meslek liseleri ile genel liselerin ders programları ortak olacak. Genel liselerin birinci sınıfında verilen derslerin yanı sıra meslek tanıtımı, yönlendirme ve ortak beceriler ile bilgisayar dersleri de lise 1 müfretdatına eklenecek. Lise 1'i bitiren öğrenciler, meslek lisesinden genel liseye, genel liseden meslek lisesine geçebilecek. Lise 1'de turizm, gıda, tekstil, elektronik gibi yedi ayrı iş kolunu tanıyacak olan öğrenciler, hangi mesleği yapmak istediğine karar verecek ve ona göre lisesini değiştirebilecek. Bu imam-hatip liseleri için de geçerli olacak. Derslerin dört yıla yayılması planlanırken içerik de hafifletilecek. Bir sonraki adım ise üniversite giriş sistemi değişikliği olacak. Bakan Çelik'in bugün düzenleyeceği basın toplantısında, konuya ilişkin ayrıntılı bilgi vereceği belirtildi.
'Katsayı'da yine sinyal
Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, mesleki ve teknik okullarda öğrenci sayısının gittikçe azaldığından yakındı. Bakan Çelik, "Bu okullarımıza rağbet azalmıştır. Bu gençlerimiz teknik eğitim fakültelerinden mezun olup iş bulamayınca bunalıma giriyor. İş bulamayan ve bunalıma giren sadece onlar değil." dedi.
'Kalitede düşüş'
Çelik şöyle devam etti: 'Ben o okuldan mezun olduktan sonra mühendis olamıyorum, piyasanın aradığı nitelikte bir teknik eleman olmuyorum' diyen gençler bu okulları tercih etmemeye başlıyorlar veya bu okulları tercih eden öğrencilerin kalitesinde düşme meydana geliyor."


    http://www.radikal.com.tr/7485447485440

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.