Liselerde devamsızlık 30 gün

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), lise son sınıflarda ÖSS'ye hazırlanan öğrencilerin mazeretli ve mazeretsiz devamsızlığını dikkate...

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), lise son sınıflarda ÖSS'ye hazırlanan öğrencilerin mazeretli ve mazeretsiz devamsızlığını dikkate alarak, on gün olan özürsüz' devamsızlık süresini 20 güne, 30 gün olan 'özürlü' devamsızlık süresini 45 güne çıkarmayı planlıyor.
MEB, liselerde okula devamsızlık süresinin artırılmasına yönelik olarak yürüttüğü çalışma kapsamında, okula mazeretli ve mazeretsiz devamsızlık süresini artırma kararını, özellikle Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) hazırlanan lise son sınıf öğrencilerinin sınava yakın tarihlerde rapor alarak okula gelmemesi üzerine aldı. Yürürlükte olan yönetmelikte, ders yılı içinde okula özür bildirmeden devam etmeme süresi 10 gün, özürlü ve özürsüz devam etmeme süresi de toplam 30 gün olduğu hükmü yer alıyor. Bakanlık, yaptığı çalışma kapsamında, 10 günü 20 güne, 30 günü de 45 güne çıkarmayı planlıyor. Yetkililer, yönetmelik değişikliğinin bu öğretim yılı içinde çıkması halinde çıktığı tarihten itibaren geçerli olacağını belirtti.