Liselerde silbaştan yeni düzen

Liselerde silbaştan yeni düzen
Liselerde silbaştan yeni düzen
Ortaöğrenim yeniden planlanıyor: 27 olan lise türü sayısı 3'e indirilecek. Mesleki eğitim 'değişecek', bazı fen liseleri kapanacak.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın liselerle ilgili çalışmasında somut öneriler ortaya çıkmaya başlıyor. Buna göre genel ve mesleki ortaöğretim yeniden planlanırken, öncelik, şu andaki ismiyle Seviye Belirleme Sınavı’na (SBS) son verme amacı doğrultusunda lise türlerinin toparlanmasında.
Anadolu öğretmen, sağlık, tarım liseleri tarih olacak
Liseler akademik, mesleki ve özel statülü olmak üzere üç isim altına alınacak. Anadolu öğretmen, genel, sağlık, tarım liseleri tarih olacak. ‘4+4+4’ eğitim yasasıyla ilköğretimin 8 yıl zorunlu olmaktan çıkartılıp 4 yıllık ilkokul 4 yıllık da ortaokul şeklinde dönüştürülmesinin ardından ortaöğretime ilişkin yürütülen çalışmalar da hızlandı. MEB’de ‘dar bir kadro’yla yürütülen çalışmalarda öncelikle 27 adet olan lise türünün azaltılması üzerinde duruluyor.
Bu doğrultuda yürütülen ve okul türünden çok program çeşitliliğinin ön planda tutulduğu çalışma kapsamında akademik, mesleki ve özel statülü olmak üzere üç lise türü hedefleniyor.
‘Akademik lise’lerin içine Anadolu ve fen liseleri alınacak. Genel liseler Anadolu lisesi adı altında ‘akademik lise’ türü kapsamında olacak.
Anadolu öğretmen liseleri de, öğretmenliğe yönelik dersler kaldırılarak tamamen Anadolu lisesi konumuna dönüştürülecek.
Şu anda sayıları 31 olan sosyal bilimler liselerinin ise fen liseleriyle birleştirilmesi bir alternatif olarak değerlendirilirken, güzel sanatlar ile spor liselerinin statülerini koruması öngörülüyor.
Genel liseleri de bünyesine almış Anadolu liselerine kayıtların artık sınavla değil, yerleşim yeri bilgisine dayalı olarak gerçekleştirilmesi öngörülüyor.
‘Akademik lise’ tanımı altında olan fen liselerinin sayısına ise nüfus kıstası getirilmesi söz konusu. Nüfus kıstası var olan birçok fen lisesinin kapatılmasını gündeme getirirken, bu liselere mevcut durumdaki gibi sınavla girilecek.
Mesleki yönlendirme ve eğitimde köklü değişiklik
Yürütülen çalışmanın en can alıcı noktalarından birini mesleki ve teknik eğitim oluşturuyor. Yer yer başka bakanların da yakınarak dile getirdiği, ‘çalışma hayatında nitelikli eleman ihtiyacı’ da dikkate alınarak, mesleki ve teknik eğitimde ciddi bir değişime gidilmesi hedefleniyor. Bu doğrultuda, 20’yi aşan mesleki ve teknik eğitim kapsamındaki lise türünün olabildiğince azaltılarak, mesleki eğitimin lise çağında sertifika edinimine dayalı bir modele çekilmesi söz konusu.
Ortaokuldan mesleki eğitime yönlendirmede de öğretmenlerin etkisinin arttırılacağı belirtiliyor. Buna göre, zaten var olan yönlendirme mekanizması daha etkin bir hale getirilecek; öğretmenlerden oluşturulacak kurulların görüşleri yönlendirmede esas alınacak.
Özel statülü liseler Çalışılan sistemin öngördüğü bir diğer lise türü ise ‘özel statülü’ tanımı altında olacak. Bu liseleri, Türkiye ’de ortaöğretim düzeyinde ön plana çıkan liseler oluşturacak. İstanbul’da Kabataş, İstanbul Erkek, Galatasaray ; Ankara’da Atatürk Anadolu gibi liselerin kapsam içinde değerlendirilecek liselerden bazıları olması beklenirken, bu liselere öğrenci alımında sınav devam edecek. Özel okullar ile yabancı okullar da ortaöğretim kurumları kapsamında yer almaya devam edecek.


Dersimiz: Sıradan düşmeme becerileri!

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Çıkrık Köyü İlköğretim Okulu’nda bir sınıfta ders gören öğrenci sayısı, 133’e dayandı! Resmi rakamlara göre Şanlıurfa’da derslik başına düşen öğrenci sayısı 48. Toplam 1285 öğrencili 8 derslikli Çıkrık Köyü Raif Mumcu İlköğretim Okulu’nda ise 1-A sınıfında 133, 1-B sınıfında 130 öğrenci eğitim görüyor. Yoğunluk nedeniyle öğrenciler sıralarda 4 veya 5’er kişi oturuyor. Siverek’e 50 km uzaklıktaki 2 bin nüfuslu köye taşımalı eğitim sistemiyle diğer köylerden de öğrenciler geliyor. Veliler, çocuklarının ders yapmaktan çok sıradan düşmemek için çabaladığını söylüyor!
Kaymakam Hamza Erkal, Çıkrık Köyü’ne her gün çevre köylerden öğrencilerin servislerle taşındığını, yoğunluğun temel nedeninin bu olduğunu ifade etti. Sınıf mevcutlarının azaltılması için bir okulun daha yapılmasının programa alındığını anlatan Erkal, “Bu hakikaten kabul edilecek bir durum değil. Önümüzdeki yıl bu köyümüzde daha büyük bir okulda eğitim verilecek. Fakat geçici çözüm bulmak için çalışma yaptık ve Van’dan gelen 2 konteyneri sınıf haline dönüştürerek, dersliklerdeki öğrenci mevcudunu 60’lara düşüreceğiz” dedi. {ŞANLIURFA/DHA}

Bakan Dİnçer: 89 bİn çocuk okula başladı

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer 133 mevcutlu sınıf haberi üzerine eğitim altyapısı itibariyle en yetersiz illerden Şanlıurfa’ya geçen yıl 59 milyon kaynak aktarıldığını söyledi. Bu yıl kentte 89 bin çocuğun öğrenime başladığını belirten Dinçer, bu tip illerde okullara prefabrike derslikler kurmayı kararlaştırdıklarını, sorunun yakında çözüleceğini belirtti.


‘Sivil, itaatsiz, türbanlı’ öğretmenlere inceleme


‘Kılık kıyafet özgürlüğü’ isteyen Eğitim-Bir Sen’in ‘sivil itaatsizlik’ eyleminin ardından inceleme başlatıldı. Eylem kapsamında önceki sendika üyesi öğretmenler okula türbanla, kravatsız, sakallı girdi. Kimi öğretmenler okul önünde kravatları yaktı, kimi türbana özgürlük pankartı açtı ve dersi türbanıyla anlattı. Sendika yönetimine göre 231 bin üyenin yüzde 90’ı eyleme katıldı. Talep imza kampanyası ile devam edecek. Memur Sen konfederasyonu olarak 10 milyon imza toplanıp Başbakanlık’a sunulacak.
Eğitim Sen üyesi öğretmenler de 5 Aralık 2012 günü okullarda ayrımcılığın ve dinsel simgelerin kullanımının yaygınlaştığını belirterek okullarına eşofmanla girmişti.
Memura başörtüsü yasak
Eğitim Bir Sen üyelerinin önceki günkü ‘sivil itaatsizlik’ eylemiyle ilgili bazı okullarda tutanak tutuldu, inceleme başlatıldı. Ön incelemenin ardından gerek görülmesi halinde soruşturma başlatılmasının gündeme gelebileceği belirtildi. Uygulamadaki Devlet Memurları Kanunu’na ve ilgili yönetmeliklere göre, öğretmenler de diğer memurlar gibi derslere başörtülü olarak giremiyor. {ANKARA/RADİKAL}