Liselere giriş, okul sınavlarıyla olacak

Liselere giriş, okul sınavlarıyla olacak
Liselere giriş, okul sınavlarıyla olacak
SBS'nin ardından liselere geçişte uygulanacak sistem netleşiyor. Temel derslerin bir sınavı merkezi usulle yapılacak. Merkezi sınav sonucu, dönem sonu başarı puanının yüzde 60'ını oluşturacak.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

8. sınıfların liseye yerleşmek için girdikleri SBS bu yıl son kez yapılarak tarihe karıştı. 2013-2014 eğitim yılından itibaren öğrenciler yeni bir sistemle liselere yerleşecek. Yeni sistemle ilgili çalışmalar devam ederken ayrıntılar da netleşiyor. 8. sınıflarda yeni eğitim yılında Türkçe, Fen ve Teknoloji, Matematik, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin dönemsel sınavlarından biri, merkezi olarak yapılacak. Merkezi sınavların yüzde 60’ı, diğer yazılı, performans ve projelerin de yüzde 40’ı alınarak dönem sonu puanı hesaplanacak. 

Gelecek ay netleşecek

Dokuz ay önce SBS’nin kaldırılacağının açıklanmasından bu yana yeni sistemin nasıl olacağı konuşuluyor. Milli Eğitim Bakanlığı , çeşitli illerde toplantılar yapıp görüşler alıyor. MEB , halen birden çok sistem üzerinde çalışıldığını ve gelecek ay yeni sistemin netleşeceğini belirtiyor. Radikal’in ulaştığı bilgilere göre yeni sistemde liselere öğrenci geçişi şöyle planlanıyor:
Ortaokul 8. sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan yazılı sınavlardan bir tanesi merkezi sınav olarak gerçekleştirilecek. Sınavlar temel dersler olan Türkçe, Fen ve Teknoloji, Matematik, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerini içerecek.
Sınavlar, aralık ve nisanda o zamana kadar işlenilen müfredata uygun konular dahilinde yapılacak. 3 sınav yapılan derslerden 2. sınav, 2 sınavı olan derslerden ise 1. sınav merkezi olacak.
Sınavda çoktan seçmeli sorular sorulacak. Dört seçenek olacak ve yanlışlar doğruyu götürmeyecek.
Öğrenciler kendi okullarında sınava girecekler. Ancak sınav salon başkanları ve gözetmenler farklı bir okulda görev yapacak. Sınav görevlendirmeleri il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince gerçekleştirilecek.
Sınava önemli bir sebepten dolayı giremeyen öğrenciler için sınavı takip eden haftada telafi sınavı yapılacak. Telafi sınavı, il ve ilçe merkezindeki sınav merkezlerinde olacak, öğrenciler bu sınava kendi okullarında giremeyecek.
Öğrencilerin dönem puanı, merkezi ortak sınavlar ile öğretmenler tarafından verilen puanlardan oluşacak.
8. sınıftaki öğrencinin bir dersten karneye yansıyan dönem sonu puanı şu şekilde oluşacak: Yazılı yoklama, proje ve performansın yüzde 40’ı, ortak merkezi sınav puanının yüzde 60’ı.
Yılsonu puanında iki dönem puanının ortalaması alınacak.
2013-2014 eğitim-öğretim yılı için ortaöğretime yerleştirmede kullanılacak 6, 7 ve 8. sınıfın yılsonu başarı puanlarının ağırlıklandırma oranı şöyle olacak:
6. sınıfta yüzde 10, 7. sınıfta yüzde 20, 8. sınıfta yüzde 70.
Galatasaray , İstanbul Erkek Lisesi gibi çok talep olan yüksek puanlı okullara girişin nasıl olacağı henüz netleşmedi. Bu okullar için ayrı sınav konusu halen bakanlıkça görüşülüyor.

Öğretmenler de soru hazırlayacak


İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız: “Çocuklar yazılı sınavlarından birine merkezi girecekler. SBS ve OKS’de olduğu gibi genel bir değerlendirme yok. Çocuk kendi okulunda sınava girecek, kaygılanmayacak. Okulu ve öğretmeni güçlendiren bir sistem olacak. Öte yandan bu kez öğretmenler de soruların hazırlanmasına katkıda bulunabilecek.”


  http://www.radikal.com.tr/114603311460332

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kahvehane Mantığı - uzayda bir yer

  Türkiye'nin eğitim sisteminde yapılan değişikliklerin hızı, kahvehanelerdeki ülke kurtarma sohbetlerine benziyor. Enine boyuna detaylı bir araştırma yapılmadan, Türkiye insanlarının kültürel ve ekonomik yapısı incelenmeden, damdan düşer gibi kararlar alınarak eğitim sistemi değiştiriliyor. Neymiş efendim eğitim sistemi İsviçre'ye benzetiliyor, şöyle yapılacak, böyle yapılacak. Gelişmiş ülkelerin, eğitim yapıları incelendiğinde, uygulamada yapılacak bir değişiklik en az 5 yıl pilot bir bölgede uygulanarak, sonuçları değerlendiriliyor ve sonrasında uygunsa değişikliğe gidiliyor. Bizde ise, 1 ayda kararlar alınıp hemen uygulanıyor. Eğitim gibi, bir toplumun gelişimini 1. önemle ilgilendiren bir konu, bu kadar yüzeysel düşünülerek, kafaya göre değiştirilmemelidir. Aksi taktirde doğacak sonuçlar, geleceğimizi olacak en kötü şekilde etkiler ve bunun bir dönüşü olamaz.

  yani öğretmene tavuk yumurta götüren - pispor

  Sınavı kazanacak öylemi ya kardeşim sen insanları soru cevap ile değil yeteneklerine göre ayırıp yeteneklerine göre eğitim veremezsen sittin sene daha bu eğitim sistemini başarıya ulaştıramazsın öyle para ile ABD İngiltere de yada Kıbrıs ta paranın gücü ile okuyacak eline tornavida alamayan evinde bir ampulü değiştiremeyen adamı elektrik yük. müh. eline vibratörü almayan beton ile vibratörün aşkını anlatamayanı yük.inşaat mühendisi yaparsan bu ülke sittin sene ilerlemez hep geride kalır ben çok mühendis gördüm vibratörün ne olduğunu bilmeyen sana nasihatım sayın eğitim bakanı her il merkezinde tarafsız bir komisyon oluştur içinde benim gibi çekirdekten yetişen usta ve tarafsız eğitimci ve uzman kadro kur soru cevap sınavla uğraşma biz seçelim onları yeteneklerine göre yönlendirelim bak bakalım bu ülke nasıl kalkınıyor 1978 yılında kardeşimin öğretmenlik yaptığı bir köy okulunu ziyaret ettim beş sınıf bir odada ve tek öğretmen bir soru sordum çocuklara bu köyde ne geliriniz var nasıl üretim ne tüketiyorsunuz dedim beşinci sınıflara tık yok ama Atatürk hangi tarihte doğdu deyince hepsi parmak kaldırdı ve o günü hayatım boyunca unutamadım acaba Atatürk yanımda olsaydı ne derdi işte o bana merak kaldı