Liseli genç tarikat kurbanı mı?

Sarıyer sahilinde pazartesi gününden bu yana kayıp olan iki gençten birinin cesedi bulundu. Sırtında beş kilo taşla denizde bulunan gencin son günlerde dini kitaplar okuyup dini sohbetlere katıldığı öğrenildi.

İSTANBUL - Sarıyer sahilinde pazartesi gününden bu yana kayıp olan iki gençten birinin cesedi bulundu. Sırtında beş kilo taşla denizde bulunan gencin son günlerde dini kitaplar okuyup dini sohbetlere katıldığı öğrenildi. Gencin odasındaki "Kavaklık'ta şehit olmaya gidiyorum" yazılı not, ölümünde tarikat parmağı olabileceği şüphesini doğurdu.
Samandıra'daki bir lisede okuyan 16 yaşındaki Ayhan Aka'nın cesedi Emirgan sahilinde bir balıkçının pervanesine takılmasıyla ortaya çıktı. Aka'nın sırt çantasından beş kilo taş çıkarken, vücudunda darp izine rastlanmadı. Ayhan Aka'nın cesedi kesin ölüm nedeninin anlaşılması Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.
Samandıra'da yaşayan altı çocuk sahibi Hakim ve Ergül Aka ailesi 19 Kasım akşamında 16 yaşındaki Ayhan ve 15 yaşındaki Aykut Aka'nın kayıp olduğunu jandarmaya bildirdi. Anne Ergül Aka, çocuklarının okula gitmek üzere pazartesi sabahı evden çıktıklarını belirterek, her zaman minibüse binen iki kardeşin, o gün yürümek istediklerini söylediklerini anlattı.
Çocukların odasına girdiğinde, bir oğlunun kravatını, diğerinin de telefonunu almadığını gördüğünü söyleyen Ergül Aka, çocuklarının evden kaçtıklarını düşündüğünü anlattı. Aykut ve Ayhan Aka'nın küçük kardeşleri Volkan Aka ise ağabeylerinin, "Allah bize üç önemli görev verdi" dediklerini, bu görevlerden birinin iyilik yapmak olduğunu anlattıklarını, diğer görevlerinin ne olduğunu ise söylemediklerini belirtti.
Volkan Aka, ağabeylerinin son günlerde kendisiyle pek konuşmadığını, "Şeytan geliyor, şeytan bizi almaya geliyor" şeklinde dua ettiklerini anlattı. Volkan Aka, ağabeylerinin bazen evin arkasına geçip dua ettiklerini ve beş vakit namaz kıldıklarını da söyledi.
Cami hocası ifade verdi
Jandarma da evde yapılan aramada "Canımı Hz. Azrail'e teslim etmeye gidiyorum. Kavaklık'a şehit olmaya gidiyorum" yazılı notlar buldu. Jandarma kayıp kardeşlerin yazın gittikleri Osmangazi Camii kuran kursu hocasının da bilgisine başvurdu. Kayıp olan Aykut Aka ise hâlâ aranmaya devam ediliyor.