Liseli gence Başbakan'a hakarete iştirakten dava

Kadıköy'deki Halk Kürsüsü'nde 'Tayyip, Allah belanı versin!' diyen Alper Ateş'le, konuşmasından etkilenerek aynı cümleyi tekrarlayan liseli genç hakkında dava açıldı

İSMAİL SAYMAZ


İSTANBUL - Halkevleri’nin Kadıköy Çarşısı’nda kurduğu Halk Kürsüsü’nde “Tüpümüz bitti. Banyo yapmaya, arkadaşıma gidiyorum. Tayyip, Allah belanı versin!” diyen Alper Ateş’in konuşması sonrası coşkuya kapılarak aynı cümleyi tekrarlayan liseli M.B.G.’ye de Ateş’le birlikte ‘Başbakana hakaret’ suçlamasıyla dava açıldı. M.B.G. dava konusu olan, “Neden İsrail pilotlarının eğitimine son vermiyorsun. O zaman Allah belanı versin” cümlesi için “Sitemdi” diyor.
Gültepe Endüstri Meslek Lisesi’nde okuyan 17 yaşındaki M.B.G., etkinliklerine katıldığı Halkevleri’nin Halk Kürsüsü için 3 Ocak’ta Kadıköy Çarşısı’na geldi. Çarşıda kurulan kürsüde mikrofon elden ele dolaşıyor, konuşmacılar elektrik ve doğalgaz zammından işsizliğe, üniversite harçlarından pahalılığa kadar, canlarını yakan ne varsa anlatıyorlardı. Mikrofonu alan 26 yaşındaki Alper Ateş, “Geçen hafta evde tüpümüz vardı ve çayımız pişiyordu. Ama şu an tüpümüz bitti ve utanmıyorum, söylüyorum: Banyo yapmaya, arkadaşıma gidiyorum. Bu halde yaşıyoruz. Söylemek istediğim tek şey var: Tayyip, Allah beları versin!” dedi.
M.B.G. kendi deyimiyle, bu konuşmadan etkilenip mikrofona davrandı. Başbakan’ın İsrail politikasını eleştirerek, şunları söyledi: “Neden Konya’daki İsrail pilotlarının eğitimine ve anlaşmalara son vermiyorsun? Böyle mi oluyor kahramanlık? O zaman Allah belanı versin!”

Polisler tutanak tuttu
Çevrede önlem alan polisler, bu iki konuşma üzerine Ateş ve M.B.G. hakkında “Başbakan Tayyip Erdoğan’a hakaret”ten tutanak tuttu. Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı, 18 yaşından küçük olan M.B.G.’nin dosyasını ayırdı.
M.B.G., Kadıköy 1. Çocuk Mahkemesi’nde 25 Aralık 2009’da, Ateş’se Kadıköy 4. Sulh Mahkemesi’nde 10 Mart 2010’da hâkim karşısına çıkacak.
M.B.G., hakaret suçu işlemediğini belirterek, “Alper Ateş’in konuşmasından etkilenmiştim. Hakaret diye anlaşılmış. Öyle değildi. Bir çaresizlik durumuydu. Sadece sitem ettim. Ancak şimdi olsa tepkimi başka şekilde ortaya koyardım” dedi.
Liseli genç M.B.G., Başbakan Erdoğan’a hakaretten yargılanan ikinci çocuk olacak. Daha önce Aydınlı 13 yaşındaki M.S.Ö., geçen 9 Mart’ta miting için otobüsle kente gelen Başbakan Erdoğan’ı görünce “Allah senin belanı versin” diye bağırmış ve ‘hakaret’ten yargılanmıştı. 13 Eylül’deki son duruşmada tahliye edilmişti. M.S.Ö.’nün “Zorla ensemi sıkıp fırlattı” dediği Erdoğan’ın hakkındaysa takipsizlik verilmişti.