Liseli gencin canının bedeli 47 bin lira

Liseli gencin canının bedeli 47 bin lira
Liseli gencin canının bedeli 47 bin lira
Otelcilik stajında hayatını kaybeden genç için bilirkişi '65 yaşına kadar yaşar, asgari ücretle çalışırdı. Hayatı boyunca da 47 bin lira kazanırdı' diyerek şok bir tazminat hesabı yaptı.

ADANA - Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde, 2.5 yıl önce otelcilik stajı için gittiği 5 yıldızlı otelde karbonmonoksit gazından zehirlenerek ölen 16 yaşındaki Muhammet İsa Soysal'ın ailesi, açtıkları 500 bin liralık tazminat davasında bilirkişinin 47 bin lira belirlemesine tepki gösterdi.

Muhammet İsa Soysal, Ceyhan Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi'nde okurken, staj için Muğla'nın Bodrum İlçesi'ndeki 5 yıldızlı otelin lojmanında 3 Mayıs 2011'de mazotla çalışan sıcak su kazanının tahliye bacasındaki delikten sızan karbonmonoksit gazıyla zehirlenip öldü. Aynı olayda lojmanda kalan 10 stajyer öğrenci de zehirli gazdan etkilenip, kaldırıldıkları hastanede yapılan tedaviyle kurtuldu.

'65 YAŞINA KADAR YAŞAR, ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞIR'
Hayatının baharında kara toprağa düşen Muhammet İsa Soysal'ın annesi Sevgi ve babası Ömür Soysal, otelin işletmecisi Hez-May Turizm İnşaat A.Ş. aleyhine ceza ve tazminat davası açtı. Bodrum 2'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen 500 bin liralık tazminat davasında Ankara 3'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'nden bilirkişi atanmasını istendi. Ankara'daki mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi, 9 Eylül 2013'te hazırladığı raporu Bodrum'daki mahkemeye sundu. Raporda Muhammet İsa Soysal'ın 65 yaşına kadar yaşayacağını varsayıldı, gencin asgari ücretle geçinen bir aile babası olabileceğine hükmetti. Buna göre kazanç çizelgesi hazırlayan bilirkişi, anne ve baba için ayrı ayrı hesaplama yaptı ve toplam 47 bin lira tazminatı öngördü.

Muhammet İsa Soysal'ın, çalışma hayatına 18 yaşından önce atılamayacağını vurgulayan bilirkişi, gencin askerlik süresince de çalışmayacağına hükmederek, ancak 20 yaşından sonra ailesine bakacağını değerlendirerek, ortalama 65 yıllık ömrünün 25 yılında ailesine destek çıkacağını hesapladı. Raporunda, baba Ömür Soysal'ın 43 yaşında olduğunu da hatırlatan bilirkişi, babanın en fazla 27 yıl yaşayabileceğini vurguladı. Baba Soysal'ın azalan oranlarda oğlundan 22 yıl destek görebileceğini kaydeden bilirkişi, raporunda "Oğlunun bakım ve yetiştirilmesi için gelirinin yüzde 5'ini ayıracağı kabul edilmiş ve hesaplanan miktar tazminatından mahsup edilmiştir" açıklamasını yaptı.

'TAZMİNATLA OKUL YAPTIRMAYI AMAÇLIYORUZ'
Haftanın 2 gününü oğlunun mezarı başında geçiren baba Ömür ve anne Sevgi Soysal, bilirkişi raporlarını görünce şoka girdiklerini söyledi. Evladı için biçilen değeri komik bulduğunu ifade eden baba Ömür Soysal şunları kaydetti:

"Biz evladımızın canının değerinin bu kadar olmadığını biliyoruz. Hatta bizim talep ettiğimiz rakam bile onu geri getirmeyecek. Ama kendilerine emanet edilen insanları hiç yüzünden öldürüp, sonra da hayatlarına devam etmemeleri gerektiğine inanıyorum. Ben evladımı toprağa verdim. Her gün onun yokluğuyla ölüyorum. Bir ayağımız sürekli mezarlıkta onun yanında geçiyor. Biliyorum ki, ne yaparsak yapalım Muhammet İsa geri gelmeyecek. Ama en azından alacağımız para ile oğlumun adını taşıyan bir okul yaptırıp yaşatmayı amaçlıyorum."

'KAZAN DAİRESİNİN YANINDA YATIRMIŞLAR'
Muhammet İsa'nın doğum gününde öldüğünü hatırlatan anne Sevgi Soysal da şunları söyledi:

"Ben onu okutmak için ne zorluklar çektim. Sırf mesleğini daha iyi öğrenmesi için staja gönderdim. Başlarında öğretmenleri vardı, ama onlar ilgilenmediler. Otelin bodrumunda, kazan dairesinin yanında pis bir yere yatırmışlar. Zehirlenen 11 öğrenciden 10'i kurtuldu. Kan tahlilleri ve otopsi sonucunda olayın karbonmonoksit zehirlenmesi olduğu ortaya çıktı. Evladım hiç yoktan gitti. Benim önüme dünyanın hazinelerini serseler evladımı geri getiremezler" diye konuştu.

Acılı anne ve baba, avukatları aracılığıyla bilirkişi raporuna itiraz etti.

DHA - Fatih KARAÇALI


  http://www.radikal.com.tr/115872811587285

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bilmeyen bilirkişi - Oğuzhan Ç.

  Bilirkişinin bildiklerini tartışırsak konuşmamamız gerekebilir. ilk olarak Türkiye'de yaşam ortalaması 65 değil 74 yıldır, bilirkişi en başta bunu bilmiyor herhalde tahmini yılı 65 olarak almış. İkinci olarak neden asgari tutarda hesaplanıyor bu para iş yeri sahibi zarara girmesin diye mi ? oysa ülkede kişi başına düşen milli gelir 11.000 dolar bilirkişi bunu da mı bilmiyordu yoksa işine mi gelmiyordu ? bir insanın değeri 47.000 tl olması ancak esprilere konu olabilirdi fakat mahkeme bize hiç gülemeyeceğimiz ciddi bir espri yapmışa benziyor.

  Ne Bilirkişi ama ! - emrahnargoz

  Utanmasalar (!) "Zaten bir iki güne gidiciydi." diyerek bir önceki gün işyerinden yediği yemeğin bile parasını alacaklarmış.

  haber - ermkaya

  Bu kararı verenlerin de, kanunu böyle yapanların da evladına kadar laf etsek fayda yok; bu ailenin yanında olalım, bu haberi daha fazla yerde paylaşalım; reziller rezilliklerinden utanmasa da...

  HEMEN! - caligari

  Toplu dava açsınlar. Medyadan destek istesinler. Gündemde tutsunlar. Başta kültür ve turizm bakanlığı- iç işleri bakanlığı ve otelciler birliği-türsab heryere toplu dava açsınlar. KAzandairesinde yatırıldığı tespit edilsin çocukların. Bu alçaklıklara ve "bilirkişi" denen omurgasızlara tahammül edemiyorum artık!!!!!!!

  Dikkatli Oku AKP Secmeni! - user1107643

  Ey AKP secmeni! Bu haberi dikkatli okuyun lütfen! Böylece Tayyip'in size bictigi fiyati ögrenmis olursunuz. Bizim köyde koyun bile böyle ucuza gitmiyor valla!