Liseli kızın ölümünden 'cemaat'mi suçlu?

Liseli kızın ölümünden 'cemaat'mi suçlu?
Liseli kızın ölümünden 'cemaat'mi suçlu?

Huriye çaput 16 yaşındaydı.

Ailesinin iddiasına göre arkadaşlarıyla kalan Huriye, dizüstü bilgisayar çalmakla suçlanınca intihar etti. Huriye'nin dedesi: Aileler iyi düşünsün, çocuklarını böyle evlere göndermesin

 

Ramazan ÇETİN

DENİZLİ - İkisi türbanlı 5 üniversiteli kızla birlikte, ‘cemaat evi’ olduğu öne sürülen apartman dairesinde kalan lise öğrencisi 16 yaşındaki Huriye Çaput, yedinci katın balkonundan atlayıp canına kıydı. Liseli Huriye’nin, evden bir dizüstü bilgisayar çalınması olayından sorumlu tutulduğu için bunalıma girdiği ve intihar ettiği öne sürüldü. Dede Ali Dobulga, torunu Huriye’nin kaldığı evde başını örtmesi için baskıya maruz kaldığını öne sürerken, ölümünden sorumlu tuttuğu 5 üniversiteli kız hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunacağını söyledi, “Ben cemaat evi, tarikat bilmem. Yerel seçimlerde oyumu AKP'ye verdim. Ama aileler iyi düşünsün, çocuklarını böyle evlere göndermesin” dedi.

HIRSIZLIKLA SUÇLADILAR

Vali Vefki Ertür Kız Meslek Lisesi bilgisayar programcılığı bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Huriye Çaput’u ölüme sürükleyen olaylar zinciri iki gün önce başladı. Son derece başarılı bir öğrenci olan Huriye Çaput’un, ikisi türbanlı 5 üniversiteli kızla birlikte kaldığı ve ‘cemaat evi’ olduğu iddia edilen Emek Caddesi’ndeki bir apartmanın yedinci katındaki dairede hırsızlık olayı yaşandı. Evde kalan Pamukkale Üniversitesi öğrencisi kızlardan 23 yaşındaki Y.Ç.’nin dizüstü bilgisayarı çalındı. Kızlar, On Nisan Polis Merkezi’ne giderek hırsızlık olayını bildirdi. Eve gelen polisler yaptıkları incelemede, hırsızlıkla ilgili herhangi bir parmak izi, kapı ve pencerelerde zorlama tespit edemedi. Polisler gittikten sonra, kızlar olayı kendi aralarında tartışırken, aynı gece çalınan dizüstü bilgisayar dairenin kapısının önüne bırakıldı. Gelişme üzerine polis merkezine giden kızlar şikayetlerinden vazgeçti.
İddiaya göre, eve dönen kızlar hırsızlık olayından liseli Huriye Çaput'u sorumlu tuttu ve olayı ailesine bildirmekle tehdit etti. Hırsızlıkla suçlanan Huriye Çaput, okula gitmeyip, dün saat 12.00 sıralarında kaldığı evin balkonundan kendisini boşluğa bıraktı. Yedinci kattan beton zemine çakılan ve ağır yaralanan liseli kız, kaldırıldığı Denizli Devlet Hastanesi'nde yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı, hayatını kaybetti. Huriye Çaput’un cenazesi, Pamukkale Üniversitesi Morgu'ndaki otopsinin ardından Denizli’nin Tavas İlçesi’ne bağlı Kızılcabölük Beldesi'nde oturan ailesine teslim edildi. Okumaya gönderdikleri kızlarının intiharıyla yıkılan anne Hatice ve baba Ömer Çaput, gözyaşlarına hakim olamadı. Anne ve babanın ağzını bıçak açmazken, genç kızın ölümü ‘cemaat evi’ tartışmasını da beraberinde getirdi.

‘TÜRBAN ZORLAMASI’ İDDİASI

Acılı dede Ali Dobulga, torununun ölümünden, birlikte kaldığı kızları sorumlu tuttu. Huriye’nin iftiraya kurban gittiğini ve ev arkadaşları hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını anlatan Dobulga, şok iddialarda bulundu. Dobulga, “Cemaat evi konusundaki suçlamaları bilemem ama ben şu anda gencecik torunumun yattığı morgun önündeyim. Ben ona laptop'un en iyisini aldım. Maalesef çocuğum abla dediği kişiler yüzünden öldü. Ben cemaat evi, tarikat bilmem. Yerel seçimlerde oyumu AKP'ye verdim. Ama o evde kızımıza başörtüsü takması için baskı yapıyorlarmış. Bize hep söylerdi. Herşeye rağmen torunum başörtüsü takmadı. Şu an cenazesi kalkacak. 16 yaşında, çok başarılı bir öğrenciydi. Ama yediler çocuğumu. Ne pislik atarlarsa atsınlar sonuna kadar peşindeyim. Ben yandım, annesi, yandı, babası yandı. Tabii ki şikayetçiyim. Çocukları gönderdikleri bu evleri anne babalar çok iyi düşünsün. Böyle evlere göndermesinler. Paraları yoksa çocuklarını okutmasınlar. Biz yandık, onlar yanmasın” diye konuştu.
Genç kızın ölümü nedeniyle eğitim gördüğü okulun idare katında özel bir taziye bölümü oluşturuldu. Arkadaşları ise yasa boğuldu.  Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi. (dha)