Liseli yılda 33 kitap okuyacak

Milli Eğitim Bakanı Çelik: "Liseyi bitirene kadar 100 kitap okutturmak için çalışma yapılıyor. Gençlik 300, 400 kelime kullanıyor. Bu manzara hazin."

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, gelecek yıldan itibaren liseyi bitirene kadar tüm öğrencilere 100 kitap okutturmak için çalışma yaptıklarını söyledi. Çelik, üniversite gençliğinin 300-400 kelimeyle konuşmasının hazin bir durum olduğunu vurgulayarak, "Bunu düzeltmek, sadece Türk Dil Kurumu'nun değil, hepimizin görevi" dedi.
Türk Dil Kurumu'nun (TDK) 72. kuruluş yıldönümü TDK'nın Konferans Salonu'nda düzenlenen törenle kutlandı. Törene katılan Çelik, dilin çatışma ve kavga alanı olmaması gerektiğini söyledi. Kurumlararası işbirliğinin yetersizliğinden yakınan Çelik, "Lise öğrencilerinin mezun oluncaya kadar 100 eser okumaları için çalışma başlattık. Ortak eserleri okuyanlar ortak dile kavuşur. Bu çalışmayı bu yıl bitiriyoruz, önümüzdeki yıldan itibaren devreye giriyor" diye konuştu.
'Dilde ırkçılık yapılıyor'
Türkçede aşırılıklara kaçılmaması gerektiğini ifade eden Çelik, şuur kelimesiyle bilinç kelimesinin aynı anda kullanılmasının sakıncasının olmayacağını belirterek şöyle konuştu: "Maalesef bazı çevreler tarafından dil konusunda çok büyük bir ırkçılık yapılıyor. Bunun kabul edilebilir tarafı yoktur. Türk milletini var eden, Türk milletini başkalarından ayıran ve Türk milletinin bekasının olmazsa olmazı olan değerleri görmezlikten gelen bazı insanların dil konusunda Türkçü kesilmelerini anlamak mümkün değil."
TDK Başkanı Prof. Şükrü Haluk Akalın ise TDK'nın çalışmalarını öz kaynaklarıyla yürüttüğünü belirterek, CHP'nin, TDK'nın öz kaynakları arasında bulunan Atatürk'ün İş Bankası'ndaki hisselerinin gelirlerini dört yıldır ödemediğini söyledi.