Liseliler test çözecek

Liselerdeki eğitim süresinin dört yıla çıkarılması, beraberinde pek çok değişikliği getirdi. Ortaöğretim müfredatı ve ders saatlerinde değişiklikler oldu.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Liselerdeki eğitim süresinin dört yıla çıkarılması, beraberinde pek çok değişikliği getirdi. Ortaöğretim müfredatı ve ders saatlerinde değişiklikler oldu. Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) sorulacak sorular tüm lise müfredatına yayıldı ve alanlara yönelik bilgi soruları eklendi.
Yüce Okulları önerdi
Bütün bu değişiklikler çerçevesinde bazı liseler haftalık ders saati sayısının azalmasından yola çıkarak müfredatlarına Yükseköğretime Geçiş Projesi (YÖGEP) kapsamında üniversiteye giriş için yapılan Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) hazırlık dersleri ekledi. Proje, yeni eğitim yılında ülke genelinde sekiz okulda uygulanacak.
YÖGEP, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüce Okulları tarafından ortaklaşa hazırlandı. Program Yüce Okulları'nın yanı sıra Konya İdeal Koleji, Antalya Koleji, Adana Gündoğdu Koleji, Kocaeli Okulları, Samsun Meral Can Okulları, İskenderun Özel İlkem Eğitim Kurumları ve İstanbul'da Tarhan Eğitim Kurumları'nda uygulanacak.
Ders saatleri azaldı
Liselerin dört yıla çıkmasıyla haftalık 40 olan ders saati 32-34 saate düştü. Projenin fikir babası Yüce Okulları, kalan beş saatin öğrencileri üniversiteye hazırlamak için kullanılması yönünde bir program hazırladı ve Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu'na sundu.
Yüce Okulları'nın haftalık ders programı çizelgesinde, öğrencilerin alması gereken ortak ve alan derslerinin yanı sıra seçmeli dersler bulunuyor. Okul, seçmeli derslere önceki yıllardan farklı olarak matematik, fizik, kimya, Türkçe, biyoloji gibi alan derslerini tekrar koydu. Öğrenci alan derslerini seçmeli olarak tekrar alırsa, bu ders saatlerinde ÖSS için çalışabilecek.
İsteyen uygulayabilir
Yani öğrenci bir yandan matematiğin tüm konularını derslerde işlerken, seçmeli olarak aldığı matematik dersinde ise ÖSS'de çıkacak matematik konularını öğrenip, test çözecek. Bu derslerdeki başarı, not ortalamasına da yansıyacak. Bu sistemle kursların örgün eğitime katılması söz konusu. Milli Eğitim Bakanlığı, bu projeyi isteyen ve koşulları uygun olan tüm liselerin uygulayabileceğini açıkladı.
Yüce Okulları Genel Müdürü Kaan Kalınyazgan, amaçlarının liselerde ayrı bir müfredat yaratmak değil, ÖSS'yi destekleyen bir program yapmak olduğunu belirterek, ÖSS'ye hazırlık derslerine farklı öğretmenlerin gireceğini söyledi. Sınav mantığını bilen, tecrübeli öğretmenlerin söz konusu bu dersleri vereceğini vurgulayan Kalınyazgan, şöyle konuştu:
"Bu derslerde testler çözülecek. Testleri ise YÖGEP'i uygulayacak sekiz okul öğretmenleri birlikte hazırlıyoruz. Bu sistem sayesinde öğrenciler artık, derslerde sıra altında test çözmeyecek. Hem konuları öğrenecek hem de sınava hazırlanacak. Bilgiyi derste öğrenirken ÖSS'ye hazırlık derslerinde test çözerek uygulama yapabilecek."


    http://www.radikal.com.tr/7572737572730

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.