Liselilere yaka paça gözaltı

Liselilere yaka paça gözaltı
Liselilere yaka paça gözaltı
Çocukların erken yaşlarda işçi olarak çalıştırılmasını protesto eden üç lise öğrencisi kendilerini önce Sosyal Güvenlik Kurumu sonra ise Maliye Bakanlığı kapısına zincirledi.

İZMİR - İzmir'de çocukların erken yaşlarda işçi olarak çalıştırılmasını protesto eden Devrimci Lisesiler (DEV-LİS) üyesi üç lise öğrencisi kendilerini önce Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir İl Müdürlüğü önüne daha sonra ise Maliye Bakanlığı İzmir Grup Başkanlığı kapısına zincirledi. Polisin uyarısına rağmen protestoyu sürdüren öğrenciler gözaltına alındı.
Çocukların erken yaşlarda fabrikalarda işçi olarak çalıştırılması ve geçtiğimiz günlerde çalıştığı fabrikada iş kazası sonrası Ahmet Yıldız'ın hayatını kaybetmesine dikkat çekmek amacıyla DEV-LİS üyesi üç öğrenci Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir İl Müdürlüğü bahçesinde bulunan demir korkuluklara kendilerini zincirleyerek protesto eylemi gerçekleştirdi. Üç öğrenci burada, "Bizler çocuk işçi olmayacağız", "DEV-LİS sokakta özgürlük ayakta" ve "Çocuk işçi olmayacağız" sloganları attı. Polis eylemi uzaktan izleyip, giriş çıkışı engellemediği için müdahale etmedi. Öğrenciler bir süre sonra zincirlerini çözerek bu kez kendilerini Maliye Bakanlığı İzmir Grup Başkanlığı kapısına zincirlemek istedi. Öğrenciler ve Maliye Bakanlığı İzmir Grup Başkanlığı güvenlik görevlileri arasında kısa bir arbede yaşandı. Öğrenciler yaşanan arbede ardından kapıya kendilerini zincirledi. Öğrenciler adına açıklama yapan U.D. "4 gün önce Adana'da çalıştığı fabrikada Ahmet Yıldız iş kazası sonucu hayatını kaybetti. Yıldız sadece 13 yaşındaydı. Çocuk işçiliğe karşı bu eylemi gerçekleştiriyoruz. Yetkililer bizi duyana kadar buradan ayrılmayacağız" dedi.
Polis olay yerine gelerek öğrencileri protestoyu sonlandırmaları için uyardı. Öğrenciler zincirlerini çözüp dağılmaları yönündeki uyarıları dinlemedi. Polis ekipleri tarafından zincirlerin kesilmesiyle öğrenciler yaka paça gözaltına alındı. (Cihan DURAK/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112596511259654

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hakikaten tehlikeli hareketler - battal_gazi

  Artık insanları anlamak mümkün değil, 13 yaşında bir cocugun pres makinasında hayatını kaybetmesine, bütün büyük yayın organlarının göz yummasına rağmen, dikkat çekmeye çalışan 3 liseli genç terörist oluyor, ancak buna sebep olanlar halkın destegini alıyor. Bu şükürcü zihniyet sayesinde hergün kötüye gidiyoruz, çocuklarımız çatışmasın die, başka çocuklar pres makinasında hayatlarını mı kaybetsinler? Hakkını kimseye zarar vermeksizin aramak, üstelik ölüme karşı hakkını aramak nası teröristlik olabilir? Sizin beyninizin yerinde İzmit pişmaniyesi mi var ?

  Çok tehlikeli - Ukelaa

  Geleceğin teröristleri böyle yetiştiriliyor , o yaştaki bir çocuk yaptığı eylemin sebebini bile bilemez , ancak aidiyet duygusu ile fanatikleşir . Çocukları siyasete bulaştırmaya çalışmak onlara uyuşturucu satmaktan beter . Bu gün muhalefet yapmak uğruna bu tarz eylemlere sıcak bakanlara 12 Eylül öncesi liseli teröristleri hatırlatırım , günde 25'den fazla can alınıyoru ve birçoğunun kurbanı ve katili bu yaşta çocuklardı , okula gitmeye bile korkar olmuştuk , o günleri yaşamayanlar ukalalık yapmasın .

  kaç milliyetçi 3 liseli eder - kabala.

  3 liselinin yaptığını bu ülkede milliyetçiyim diyenler ne idrak edebilir nede sonsuza kadar anlayabılır .. millet adına hiç birsey yapmazlar fakat milliyetçi olurlar .. şu 3 liseliden az birşey öğrenin derim.. bayrak derim.. çiçek derim..

  fotograf - keryil

  bes tane kazik kadar adam, bir tane cocugu suruklemek icin bir olmus, bir de pis pis guluyorlar. sucu ne? 13 yasinda agir islerde calistirilip hayatini kaybeden bir cocuga dikkat cekmek. gercekten cok buyuk tehlikeden korumus bizi bu bes tane kazik kadar adam. yoksa haftaligi yuz liraya 13 yasindaki cocuklari is makinelerinin basina koymanin yanlis oldugunu, normalde her seye yorum yapmasini engellemekte zorlandigimiz ilgili bakanligin agzini dahi acmamasinin anormal oldugunu filan zannedecek millet. halbuki esas anormallik preste calisip olenlerden olmamak icin kole gibi calisip olumleri olenlerin kabahati saymak yerine itiraz eden bu gencte.