Liseliye camide din dersi

Milli Eğitim Bakanlığı, liseli öğrencilerin camiye gidip aptes almasını, kasetten Kuran dinlenmesini, İslam'ın ortaya çıkışını anlatan Çağrı filmini izlemeyi 'din dersi programı'na aldı. Bakanlık, müfredatı savunurken "Uygulamayla öğrenciyi de öğretmeni de doğru yönlendiriyoruz" yorumunu yaptı.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı, liseli öğrencilerin camiye gidip aptes almasını, kasetten Kuran dinlenmesini, İslam'ın ortaya çıkışını anlatan Çağrı filmini izlemeyi 'din dersi programı'na aldı. Bakanlık, müfredatı savunurken "Uygulamayla öğrenciyi de öğretmeni de doğru yönlendiriyoruz" yorumunu yaptı.
MEB'in 2005-2006 öğrenim yılında yürürlüğe sokacağı yeni Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi müfredatında 'uygulamalı' eğitime ağırlık verildi. Yeni müfredatla ders programında şu uygulamalar yer alacak:
9. Sınıf: Aptes camide uygulamalı öğrenilecek. Çağrı filminin vahiy gelmeden önceki bölümü izlenecek. Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri yapılacak. Ayetlerden değişik konularda sunum hazırlanacak. Sınıfa Kuran getirilecek.
10. Sınıf: Namazın kılınmasıyla ilgili sunum yapılacak. Hacla ilgili CD izlenecek. İbadet yerlerine gezi düzenlenecek. CD'den Kuran dinlenecek.
11. Sınıf: Çağrı filmi izlenecek, Hz. Muhammed'in kişiliği üzerine yorumlar yapılacak.
12. Sınıf: Drama çalışmaları yapılacak. Huzurevi, hastane ve mezarlık ziyaret edilecek. Farklı dinlerin ibadethaneleri ziyaret edilecek. Alevilik anlatılacak. Sınıflarda kutsal kitaplardan bölümler okunacak.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, yeni müfredat şöyle savunuldu: "İslam ile ilgili bilgilerde Kuran merkezli, birleştirici ve mezhepler üstü bir yaklaşım benimsenerek, İslam kaynaklı bütün dinsel oluşumları kuşatacak kök değerler öne çıkarılmış, inanç, ibadet ve ahlak alanlarıyla ilgili bu değerlerin Kuran'la ve Hazreti Peygamber'in çabalarıyla oluşturulmuş ve bütün Müslümanları birleştiren ortak paydalar olmasına özen gösterilmiştir. Amaç, yorumlardan birisini telkin edip, diğerini dönüştürmek değil, sadece bireylerin, dini kültür ve ahlaki değerler hakkında doğru bilgilenmelerini sağlamaktır."
Öğretmene inisiyatif
Açıklamada, öğretmenlerin de doğru yönlendirilmesinin hedeflendiği belirtilerek, "Öğretmen, programın kazanımlarını gerçekleştirmede, farklı öğrenme ortamlarına göre değişik etkinlikler de yaptırabilir" denildi.
Açıklamada, ders programı hazırlanırken, 'kendi dininden ve başka dinlerden olanlara anlayışlı davranışlarda bulunan, diğer dinleri tanıyan, milli değerleri benimseyen, beden, zihin, ahlak, ruh, duygu bakımından dengeli, sağlıklı gelişen, üretken, haklarını ve sorumluluklarını bilen' bireyler yetiştirilmesinin amaçlandığı kaydedildi.


    http://www.radikal.com.tr/7477197477190

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.