'Liseye giriş' yenileniyor

Liselere Giriş Sınavı (LGS) kökten değişiyor. Öğrenciler tercihlerini, üniversiteye yönelik ÖSS'deki gibi, sınavı kazandıktan sonra yapabilecek.

ANKARA - Liselere Giriş Sınavı (LGS) değişiyor. LGS'de de tıpkı Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) olduğu gibi adayların yerleşmek istedikleri okullarla ilgili tercihleri sınav yapıldıktan sonra alınacak.
LGS'de bu eğitim-öğretim yılında bazı değişiklikler yapılacağı öğrenildi. Bu kapsamda, fen ve Anadolu liselerine girmek isteyen öğrenciler, ancak LGS'ye katıldıktan sonra bu okullarla ilgili tercihlerini yapabilecek. Yerleştirme, adayların tercihlerine göre yapılacak. Bu sistem şu anda ÖSS'de uygulanıyor. Adaylar, sınavda aldıkları puana göre gidecekleri okulun tercihini yapabiliyor.
Sınav 12 Haziran'da
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), LGS'nin 12 Haziran 2005 tarihinde yapılmasını kararlaştırdı. MEB, öğrencilerin başvurularını bundan böyle internet üzerinden almaya hazırlanıyor. İnternet üzerinden başvuru işlemleri, okul müdürlüklerince yapılacak. 12 Haziran 2005 tarihinde yapılacak LGS için başvurular, Aralık 2004'te alınacak. Ancak başvuruların internet üzerinden alınmasına ilişkin çalışmalar sürdüğü için sınava başvuruların kesin tarihi henüz belirlenmedi.
LGS'deki değişikliklerden biri de Anadolu lisesi tercihleri. Anadolu liselerine girmek isteyen adayların önündeki tercih sınırlaması kaldırılıyor. Anadolu liselerine girmek isteyen adaylar artık Türkiye'deki istedikleri herhangi bir ildeki Anadolu lisesini tercih edebilecek. Mevcut durumda adayların sadece belli illerden Anadolu lisesi tercihi yapmalarına izin veriliyordu.
Öte yandan Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı da 7 Mayıs 2005'te yapılacak. Sınava başvurular Ocak 2005'te alınacak.