Listedeki isimler RTEÜ'de göreve başladı

Listedeki isimler RTEÜ'de göreve başladı
Listedeki isimler RTEÜ'de göreve başladı
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin ağustos ayında alınacak isimleri de yazarak verdiği öğretim üyesi alımı ilanında ikinci skandal yaşandı. Rektörün istifa ettiği olay sonrası listedeki 2 ismin göreve başladığı ortaya çıktı.

Rize’deki Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) adına ağustos ayında Basın İlan Kurumu aracılığıyla bir gazeteye verilen ilanda Tıp, Mühendislik, Fen Edebiyat Fakültesi’ne 1’er, Su Ürünleri’ne 2 doçent, İlahiyat Fakültesi’ne ise bir Yard. Doç. alınacağı belirtilmişti.

Ancak ilanda kriterler yerine doğrudan alınacak akademisyenlerin isimleri yer almıştı. Örneğin Tıp Fakültesi için aranan öğretim üyesinin karşısında Ahmet Pergel ismi yer alıyordu. Pergel’in isminin yanında ise “Doçentliği alamadı, sorulacak” notu bulunuyordu. Yine Fen Edebiyat Fakültesi’ne alınacak öğretim üyesinin karşısında ise Murat Tomakin’in adı yer alıyordu. Tomakin’in isminin yanına ise “İzinli” notu düşülmüştü. Diğer isimler ise Mühendislik Fakültesi Can Coşkun, Su Ürünleri Fakültesi Sabri Bilgin, Su Ürünleri Fakültesi Huriye Karabulut ve İlahiyat Fakültesi Musa Balcı’ydı.

Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç’in haberine göre o isimlerden Sabri Bilgin ve Murat Tomakin’in her şeye rağmen görevlerine başladıkları tespit edildi.

‘HAK KAZANDILAR’
Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Sabri Bilgin ve Murat Tomakin hocalarımız doçent oldular ve kadrolarına atandılar. Ahmet Pergel hocamız da doçentlik için hak kazandı, ancak henüz atanmadı. İlanda ismi geçen Musa Balcı dışında diğer hocalarımız zaten üniversitemizdeydi. Dünyanın her yerinde bu böyledir. Eğer atama yönetmeliğindeki şartlar varsa kadro verirsiniz. Tabii ki yanlış olan kriterler yerine ilanda isimlerin yer almasıydı.”

BALIK BAŞTAN KOKAR
CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, bu durumu ‘minareyi çalıp kılıfı hazırlamak’ olarak tanımladı. Nazlıaka şöyle konuştu: “ AKP üniversitelerin, özerk, bilimsel ve nesnel yapısını yok etmek için 12 Eylül’ün YÖK’üyle el ele vermiş çalışıyor. Bugüne kadar hiçbir ilanın kişiye özel olarak çıktığını görmedim. Demek ki işe göre adam değil, adama göre iş aranıyor. Bu usulsüzlüğün RTEÜ’de olması da zamanın ruhuna uygun oldu. Bir kez daha balık baştan kokmuştur. Bu kişiler bu kadrolara yerleştikten sonra meslektaşlarının yüzüne nasıl baktılar, ilanı nasıl içlerine sindirdiler, anlamam mümkün değil.”


  http://www.radikal.com.tr/1163850116385013

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  eskiden olurdu - thirth eye

  eskiden de olurdu diyen aklı evveller bizim istediğimiz eskiden olurdu nostaljisi yapmak zaten.

  AKP ye yazik! - tunc2013

  Isterdik ki AKP e muhafazarlar hep sanilsin ve hatirlansin; Vay be gercekten de bu muhafazarlar calmadi cirpmadi torpil yapmadi kendi tabanina. Ama maalesef boyle bir imkan varken elden kacti. Hicbir farki yok digerlerinden.Oysa iyi bir firsatti, bu algiyi yerlestirmek icin bu ulkeye herkesin guvenini kazanmak icin.Yapmayan var midir vardir ama genel kanaat bunlarinda bu olaylara tevessul ettigi.

  Fark yok - HTKS2023

  Diğer akademik ilanlara bir bakın. Ne fark var ? Belki isim belirtilmiyor ama, tam adrese teslim. Türkiye'de akademik personel alımlarında yaşanan keyfilik başka hiç bir kamu kurumunda yok. YÖK de bu duruma sessiz kalıyor.

  kemalistler çok temiz değil mi? - gundi ghandi

  99'da rektörü ulusalcı olan bir üniversiteye Yüksek lisans için başvurdum. LES sınavında derece yapmış ve KPDS'yi de kazanmıştım. Ancak bana söylenen şu oldu? "Sen bu üniversitedeki ideolojik yapıya aykırısın. Allah'ın oğlu olsan seni almazlar." sözün bittiği yer.

  ... - noelon

  bence çok yakışmış birbirine... isim ile uygulama tam birbirlerine göre, birbirlerini anlatıyorlar...! olmuş yani... :)

  AKP döneminin normalleri - etufan

  Benzer bir olay Çanakkale Onsekiz Mart Üni. Turizm Fakültesi'nde yaşandı ve ilgili arkadaş rektör tarafından göreve başlatıldı. AKP döneminin normalleri bunlar ama alışmadık, alışmayacağız. Başbakan da Cumhurbaşkanı da görmüyor ama biz görüyoruz.

  Bunlar adamı çıldırtır... - p450

  Her yer aynı... 2007'de Dr. ünvanı aldığı halde Yrd. Doç. kadrosu verilmeyen, tam iki yıldır doçent ünvanı aldığı halde doçent kadrosu verilmeyen biri olarak söylüyorum; bu memlekette AKP'li veya cemaatli değilseniz, daha kötüsü kürtseniz ve beteri aleviyseniz şu dönemde çok çaba harcamayın, KOŞULLARI SAĞLAMIYORSUNUZ! Belirttiğim ve artık nazarımda bir değeri kalmayan bu ünvanları benle alan, benden sonra alan herkes atandı:) Benden mahkemeye vermemi bekliyorlar... Son umut AİHM, ona da mecalim kalmadı:)Gülüyorum...