Literatüre geçti, ilacını alamıyor

Literatüre geçti, ilacını alamıyor
Literatüre geçti, ilacını alamıyor

Zeliha Efe üç yıl önce ?ölümü? beklerken ameliyatla ailesine yeniden kavuşmuştu.

Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - 46 yaşındaki Zeliha Efe üç yıl önce yapılan ameliyatla ‘Türkiye’de, yaşayan ilk ve tek ince bağırsak nakilli hasta’ olarak literatüre geçerken, ‘ince bağırsak nakli’nin liste dışı olması nedeniyle ilaçlarının devlet tarafından karşılanmadığı ortaya çıktı. Aylık masrafı 1000 lirayı geçen  Efe, “Bu ilaçları  ömür boyu kullanmam gerek ama bu koşullarda gel de yaşa” dedi.
İstanbul’da oturan üç çocuk annesi Zeliha Efe, Mart 2006’da ince bağırsağı besleyen ana damarın pıhtı atağı sonucu tıkanması üzerine rahatsızlandı. Kangren olan ince bağırsağı alındı ancak doktorlar Efe’ye yaşam şansı vermedi. Zeliha Efe, damardan beslenerek yaşatılırken, SSK emeklisi Hasan Efe, internette yaptığı araştırmalar sonucunda İzmir’de Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2003 yılında ilk bağırsak nakli operasyonunun yapıldığını öğrendi.
Hasan Efe, o güne kadar yapılan beş vakanın hayatını kaybetmesine karşın eşine bir umut kapısı bulmanın sevinciyle nakil grup başkanı Doç. Dr. Alp Gürkan’a ulaştı. 2006’da organ bağışıyla gerçekleşen nakil sonrası Efe 45 güne yakın hastanede kaldı.
Kendi elleriyle sardığı yaprak sarmaları ve baklavayla İzmir’e gidip doktor ve hemşirelerine sürpriz yapan Zeliha Efe, ilaçlarının devlet tarafından karşılanmamasından yakındı. Efe, “İki ilaç kullanıyorum. Biri (Rapamone) 876 diğeri (Prograf) 176 lira” dedi. Nakil ekibinden Opr. Dr. Selçuk Kılınç da ilaç sorununun, ince bağırsak naklinin böbrek, karaciğer nakli gibi rutin ameliyatlardan sayılmamasından kaynaklandığını söyledi:
“İnce bağırsak nakli endikasyon dışı olarak kabul ediliyor. Yani bu ilacın verileceği hastalık grubu içinde yer almıyor. Hastanın Türkiye’de tek olması ve sıklıkla ince bağırsak nakli yapılmaması yüzünden yönetmelik hazırlanırken bu konu eksik kalmış.”