Liverpool'lu Oflu diz dize...

Şampiyonlar Ligi finali için pazartesi gününden itibaren Beyoğlu sokaklarında kendilerini göstermeye başlayan İngiliz Liverpool taraftarı, tarihi ve doğal güzelliklere hiç ilgi göstermeyerek Taksim'de aralıksız içti.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Şampiyonlar Ligi finali için pazartesi gününden itibaren Beyoğlu sokaklarında kendilerini göstermeye başlayan İngiliz Liverpool taraftarı, tarihi ve doğal güzelliklere hiç ilgi göstermeyerek Taksim'de aralıksız içti. Kasalarla bira taşıyıp inanılmaz bir hızla tüketen İngilizleri görenler, "Bizim taraftarlar böyle içse İstanbul'u yakardı" yorumunu yaptı.
Barlar, büfe ve marketlerse Liverpool'lulara bira yetiştirmek için seferber oldu. Alkol izni olmayan marketler bile dondurma dolaplarını birayla doldurmuştu. Çok sayıda 'seyyar biracı' da vardı, ancak kutusu 10 YTL'ye! Büfe sahibi Atilla Karadoğan, "5 bin şişe bira sattım. Ortağım şimdi bira almaya gitti. Biraz daha geçikirse kalmayacak. Ben bu kadar içen insanlar görmedim. Kasa kasa alıyorlar" dedi. Daha önce
4 YTL'ye bira satan pek çok bar da fiyatlarına yüzde 100 zam yapmıştı. Ama bunu tahmin eden İngilizler, taktik atakla marketlerden kasalarla bira alarak barların önünde içip eğlendi.
'Yaklaşma bira atarlar'
Otelleri, barları ve Taksim Meydanı'nı takımlarının pankartları ile dolduran İngiliz taraftarları, aralıksız saatlerce takımlarının marşlarını söyledi, en gür sesleri ile meydanı inletti. Gazetecilere, pantolonlarını indirerek müstehcen pozlar vermeyi ihmal etmediler. İngilizlerin eğlencesini, Türk vatandaşlar 'geleneklerine uygun' bir şekilde çekirdek çıtlatarak izledi. Alkol tüketimini görüp şaşıran bazı vatandaşlar, "Yaklaşma yaklaşma bira atarlar" diyerek uzaklaştı. Zaman zaman haklı da çıktılar, bira kutuları, havalarda uçuştu.
Liverpool bayrak ve formaları satan girişimciler ise 'Şampiyon Liverpool' tezahüratı ile satışlarını artırdı. Karaborsa bilet satıcıları da Beyoğlu'nun sokak aralarında mevzilenmişti.
'Çarşı, Liverpool'a da karşı'
Aşırı alkole karşın Milanlı az sayıdaki İtalyan taraftar, Taksim'de rahatça gezebildi. İngilizlerin moralini daha çok, 'Milan size beş atacak' görüşünü tarzanca anlatan Türkler bozuyordu. Bir ara 'Beşiktaş Çarşı Liverpool'a karşı' sloganları da atıldı. Liverpool cephesinde bunlar yaşanırken Milanlıların üslendiği Sultanahmet'te, farklı bir manzara vardı. Çoğu maç günü, gelen az sayıdaki Milanlı, tarihi mekânları gezdi. Lokanta sahibi Erkan Hanlı, "Beklediğimizden az geldiler. Gelenler yemek bile yemiyor. Bara gitip bira içtiler. İngilizler çok daha kalabalıkmış. Beyoğlu esnafı yaşadı" dedi.
'Kim yaptı bu stadı buraya?'
Bu arada BBC'nin internet sitesi, İstanbul'daki taraftarların mesajlarını dakika dakika yayımladı: 'Burası gerçekten ıssız bir yer. O kadar çok rüzgâr alıyor ki titriyoruz', 'Bize üç saatte gidersiniz denince hemen yola çıktık ama yarım saat sürdü. Burada ne bar ne restoran var!', 'Şu an düşündüğüm tek şey şehre nasıl döneceğimiz. Bu stadı buraya kim yapmış?'.
Erdoğan'ın 'değerli dostu' da geldi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün Şampiyonlar Ligi final maçı nedeniyle İstanbul'a gelen UEFA'nın zirvesine Dolmabahçe Sarayı Hasbahçe bölümünde kahvaltı verdi. Öğleden sonra ise maç için gelen İtalya Başbakanı Berlusconi (sağda) onuruna yatta yemek düzenledi. Yemeğe, Berlusconi'nin oğlu Luigi de katıldı. Basın toplantısında Erdoğan, 'Değerli dostum' diye hitap ettiği Berlusconi ile AB sürecinde İtalya'nın Türkiye'ye desteğini ve Türkiye'ye gelen 300 bin İtalyan turist sayısını nasıl artırabileceklerini görüştüklerini söyledi. Berlusconi ise birkaç ayda Türkiye'ye yatırım yapan İtalyan firması sayısının 300'e ulaşacağını açıkladı. Berlusconi, AB sürecinde Türkiye'ye destek vermeleri için Fransa ve Almanya ile görüştüklerini ifade etti.
FOTOĞRAF: YASİN ARAS-ERHAN SEVENLER/AA
Meydana çadırkent

 • Final maçı için yaklaşık 50 bin İngiliz ve İtalyan taraftar İstanbul'a geldi. Liverpool taraftarları Sabiha Gökçen, Milan taraftarları ise Atatürk Havalimanı'ndan girdi. Pasaportsuz gelenlerin maç biletlerine üç günlük vize yerine geçen özel mühür basıldı. Holiganlara karşı İngiliz ve İtalyan polisleri de alanlarda görev yaptı.
 • İngiliz taraftarların ülkelerine dönüşünde sorun yaşamamaları için, Sabiha Gökçen Havaalanı'nda 8 bin kişilik çadırkent kuruldu.
 • Türkiye Futbol Federasyonu'nun 30 milyon avro kâr etmeyi planladığı organizasyon en çok turizmcileri ve biracıları memnun etti. Taksim'deki barlar bir gecede 100 fıçı (10 bin bardak) bira sattı, otellerde boş yatak kalmadı. Efes Pilsen yetkilileri de bira satışlarında büyük artış yaşandığını belirtti.
 • Taksim'de Liverpol'luların arasına sızan bir kapkaççı, İngiliz taraftarlarca dövüldü.
 • İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Liverpool Belediye Başkanı Franck Roderic ve Milano Belediye Başkanı Gabriele Albertini'ye Sait Halim Paşa Yalısı'nda kahvaltı verdi.
 • 6 bin 200 polis, 2 bin 100 özel güvenlik görevlisi ve 600 jandarma görevlendirildi.


  • http://www.radikal.com.tr/7471647471640

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.