Livni 'aşkı arayan yalnız kadın' casusmuş

İsrail'de 10 Şubat'taki seçimde kılpayı farkla birinci gelip Golda Meir'dan sonra ikinci kadın başbakan olmak için zorlu mücadele veren Kadima lideri Tzipi Livni'nin, eski bir Mossad ajanı olarak gizli yaşamına ışık tuttuğu bir mülakat 14 yıl sonra ilk kez tam haliyle Yediot Aharanot gazetesinde yayımlandı.


Yayımın zamanlaması kadın liderin Likud lideri Benyamin Netanyahu (Bibi) karşısında elinden kayan başbakanlık emeline hayat öpücüğü vermeye yoruldu. Zira mülakatta kendisini ‘aşkı arayan yalnız kadın casus’ olarak sunan Livni, emir verilirse ülkesi için yatağa girmeye kapıyı açık bırakıyor.
50 yaşındaki Livni, 1995’te verdiği ama o dönem İsrail ordusunun sansürüne uğramış mülakatta, Mossad’ın 1972 Münih Olimpiyatları’nda İsrailli sporcuların ölümüne yol açan Filistinlileri öldürmek için kurduğu seçkin Bayonet timi için dört yıl boyunca gizli çalışmanın üzerinde yarattığı baskıyı ve 1982 Lübnan savaşı sırasında gizli bir görevdeki rolünü anlatıyor. 22 yaşında genç bir kadın olarak Paris’in sosyetik bir semtinde ajanlık yaparken kalıcı ilişki kurmanın imkânsızlığından yakınan Livni, “Romantik ilişki bir çiftin birbirine dürüst olmasını gerektirir. Elbette ben kimseyle böyle bir ilişki geliştiremiyordum. Ama kurallara uyarsanız kısa bir ilişki kimseye zarar vermez” diyor.
“Öldürmek ve suikast, yasal olmasa da, ülkeniz için yapıyorsanız, meşrudur” savunması yapan Livni, Mossad’ın 1980’lerde nükleer sırları uluslararası medyaya açıklayan teknisyen Mordehay Vanunu’nun yakalanması vakasında olduğu gibi ‘bal kapanı kurduğu’ (kadın casusla baştan çıkarttığı) hatırlatıldığında şunları söylüyor: “Bendem ülkem için biriyle yatağa girmemin istenip istenmediği soruyorsanız, yanıtım hayır. Ama istenseydi, ne derdim bilmiyorum. Mossad’da herkese göre biçilmiş bir görev vardır.” Kadın lider, casusluğun yarattığı baskısı şöyle aktarıyor: “Mossad için çalışmak iki dünyada yaşamak gibiydi. Bir tarafta çok gurur duyduğum şeyler yapıyordum, diğer tarafta çenemi tutmam gerekiyordu.”

‘İki numara olmam’
Öte yandan Livni dün hükümet pazarlıklarında Netanyahu liderliğindeki koalisyona katılmayı dışladı. Başbakan Ehud Olmert’ten “Bibi koalisyonuna katılmaktansa muhalefette kal” tavsiyesi alan Livni, “Daha önce de iki numara oldum, o konumdan süreci ilerletmem mümkün değil” dedi. (Sunday Times, Haaretz)