@ismailsaymaz

Lobna 12 gündür gözlerini açamadı

Lobna 12 gündür gözlerini açamadı
Lobna 12 gündür gözlerini açamadı

20 yıldır Türkiye de yaşayan Ürdün kökenli Lobna Allamii, 31 Mayıs günü başına isabet eden fişekle beyin kanaması geçirmişti.

Taksim'de başına gaz fişeği isabet eden Lobna 12 gündür uyutuluyor. Kırtasiyeci gencin gözüne giren plastik mermi ise sinüsünde duruyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Taksim’de 31 Mayıs’taki polis müdahalesi sırasında başına isabet eden biber gazı fişeğiyle ağır yaralanan Lobna Allamii 12 gündür yaşam mücadelesi veriyor. İki kez beyin ameliyatı olan 34 yaşındaki Allamii’nin kız kardeşi Fatin, ablasının sadece anayasal ve barışçıl bir hakkı kullanırken bu akıbetle karşı karşıya kaldığını, geçen sürede hiçbir yetkilinin “Geçmiş olsun” demediğini belirtiyor. Bu arada, kırtasiyeci Volkan Kesanbilici de aynı gün Tarlabaşı Bulvarı’nda gözünden plastik mermiyle vuruldu. Mermi çekirdeği halen sinüsünde...
Kardeşi Fatin’in verdiği bilgiye göre Lobna Allamii, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü bitirdikten bir süre sonra müzik sektörüne girdi. Birkaç ay önce Berlin’de çalışmaya başlayan Allamii, vizesini uzatmak için mayısta Türkiye ’ye döndü. Alman Başkonsolosluğu’na başvuran Allamii, vizesinin çıkmasını bekliyordu. İşte bu günlerde Gezi Parkı gösterileri başladı. Ailesi Ürdün kökenli olup 20 yıldır Türkiye’de yaşayan Allamii, DİSK’in çağrısı üzerine Taksim’de yapılan oturma eylemine katıldı. Polisin tazyikli suyla müdahale etmesi sonrası Allamii, AKM’ye doğru koştu. Bu sırada atılan bir biber gazı kapsülü, Allami’nin kafasının arkasına isabet etti. Hemen Taksim İlkyardım Hastanesi’ne kaldırılan Allamii, iki kez beyin kanaması geçirdi. Beyninin her iki tarafından iki kez ameliyat geçiren Allamii, halen uyutuluyor. Uyandığında sağlık durumunun nasıl olacağına ilişkin bir öngörü bulunmuyor.
Kardeşi Fatin, ablasının yalnızca anayasal ve barışçıl gösteri hakkını kullandığını ve kimseye karşı şiddet uygulamadığını belirterek şöyle diyor:
“Ablam cuma akşamı eyleme katılıp Ankara ’ya gelecekti. Lobna, tarafsız biridir. Sağcı ya da solcu değildir. Çevreci bir yaklaşımla eyleme katılmıştı. Anayasal hakkını kullanmıştı. Aktif değil, pasif bir direnişi vardı. Bunu hiç hak etmiyordu. Hiçbir yetkili bizi aramadı, sormadı. Lobna unutulmasın istiyoruz.” 

‘Önce fişek zannettim’ 

Bu arada 38 yaşındaki Volkan Kesanbilici’nin de aynı gün Tarlabaşı Bulvarı’nda yürürken sol gözüne plastik mermi isabet etti. Sinüse saplanan mermi halen çıkarılamadı. Merter’de esnaflık yapan Kesanbilici, görme yetisini geçici olarak kaybetti. Kesanbilici, o geceyi şöyle anlatıyor:
“Ben kırtasiyeciyim. Olayları internetten takip edebildim. Müdahale beni üzdü, onun için Taksim’e çıktım. Tüm halk gibi ben de yanlarında olmak istedim. Tarlabaşı Bulvarı’nda kalabalığın içindeydim. Dört saat gazla boğuştuk. Sürekli gaz atılıyordu. Bir anda gözümde darbe hissettim. Önce gaz fişeği sandım. Kendimizi ona hazırlamıştık.”


  http://www.radikal.com.tr/113722011372206

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çakma Tilki bülbül olmuş - makul

  İstanbul valisi "yavrularım , kuzucuklarım, zenginliğimiz gençler" diye konuşma yaptı dün. Peki bu kızcağızı vuran polis şiddeti şaha kalktığında bu çocuklar kuzucuk olmayıp ta "marijinal" ya da "vatan hainleri" miydi? İktidarın valiyi şirinleştirip ortalığa salmasının sebebi artık yenilen haltın gizlenememesi ve insanların korku duvarını aşmış olması. Şimdi bu iktidar için şirincikler ve marijinal diye bu haklı isyanı bölme ve sindirme zamanı.Bunun için valileri ve medyadaki borazanları-Nagehan Alçı ya da dün akşam boy gösteren Atilla Yayla gibi indirgemeci, kötü niyetli cahiller gibi-piyasa sürme vakti. Muktedir olmanın yalancılığı ve ahlaksızlığının ne olduğunu polisin saldırıp vurduğu Filistinli kızın kan akan başı ve gözlerindeki çaresizliğine bakarak hiç unutmayalım. Valiciklerin timsah gözyaşları, tilki şakımaları ve zoraki sevimlilikleri bizi aldatmasın.

  Gözlerim doldu - habara007

  Bu insana yapılanlara duygulanmayanların vicdanı olabileceğine inanmıyorum.

  Gezi Direniscilerine - celal103

  Lubnan'dan gelip Turkiyede demokrasi ariyan gocmenler,bizde Avrupada ariyoruz.Hic bir yerde yok.Biz Capulcular gocmelerin durumu bu.Gecmis olsun.Gonlum sizinle.Yoldaslarim,canlarim gozlerinizden operim.Gezi diren sizinleyiz.Londradan.

  polisin tavrı kasıtlı gibi. - okkes cavus

  eylemler süresince polisin gerek jopla gerekse gaz bombasıyla halka saldırısı çok acımasız ve zalimce, pilastik mermilerden yüzlerce insan yarandı bir çok insan başından ve gözünden yaralandı. gerek pilastik mermileri gerekse gaz bombalarını halkın tam kafa istikametine atıyorlar. gaz fişekleri insanları yaralıyor. bu tür davranış biçimi polisi halkın gözünde çok çirkinleştirdi. tamamen taraflı olduğu imjını yarattı. halbuki polis adaletin ve halkın polisi olması imajını taşıması gerekirken, halk gözünde bu imaj çok yer deyiştirdi. ülkemizin gerçeyine uymuyor. polis taban halk çocuğu. halkına tarafsız ve adilane davranmalıdır. yaraladığı dövdüyü her insanın görüntüsü toplumu çok üzüyor. insanları yerlede bayan erkek demeden sürüklemesi birçok polisin bir bayanı tekmelemesi bir erkeyi sürüklemesi tekmelemesi hiç insani deyil. hükümetler deyişir polis yerinde kalır ülkenin polise ihtiyacı vardır polis adil olmalıdır buna mecburdur......

  Resmen Devlet Terörü - ismi.nelazim

  Yazık, gerçekten çok yazık. Devlet eli ile gececik bir hayat söndü. Kim bilir kaç kişi de kör oldu. Niye? Tepedeki şahsın, "Kusura bakmayın biz yanlış düşünmüşüz, burayı kullanacak halkın talepleri herşeyden önce gelir, topçu kışlasını yapmaktan vaz geçiyoruz" diyemediği için!

  şiirle anlatıyom seni - KARAKAŞLI

  durdurdular beni/sordular nereden geldin nereye gidiyorsun sen böyle/vurdular yere yıktılar kırdılar tüm bedenimi/ acımadılar ne bana ne benim gibilere /vurdular kırdılar yaktılar yıktılar utanmadılar/sindirmeye çalıştılar tüm benliklerimizi/gülümseme sardı bedenimizi/ avuçlarımız dolu dolu /yere bakan gözlerimiz ğöğe baktı birden/savrulan ellerimiz açıldı gökyüzüne/direnmenin gülümsemesi sarmışken tüm gökyüzünü/ayağa kalktık tüm inandıklarımızla /elbet bizde özgür olacağız bu memlekette/ bu inançla sorana sorduk / kimsin /nesin /kime uşaklık ediyorsun ......cevapsız sorular sallandı gökyüzünde