Loç Vadisi'nde de plebisit yapılsın

Loç Vadisi'nde de plebisit yapılsın
Loç Vadisi'nde de plebisit yapılsın
Çevreciler, Gezi Parkı eylemleri ile gündeme gelen 'plebisitin' Loç Vadisi HES Projesi gibi çevreyi etkileyecek projelerde de uygulanmasını istiyor.
Haber: AYŞEGÜL DURSUN / Arşivi

Plebisit, Gezi Parkı eylemleri ile Türkiye ’nin gündemine girdi. Hükümetin, Topçu Kışlası için ‘plebisit’ önermesi üzerine çevreciler, bütün çevre projelerininin halka sorulmasını istiyor. Ekoloji Kolektifi üyesi Avukat Cömert Uygar Erdem, insanların yaşam alanlarını, ekosistemi ve gelecek nesilleri etkileyen nükleer, termik, HES, kentsel dönüşüm gibi her proje ve işletme öncesinde karar alma süreçlerine halkın katılımını sağlayabilmek gerektiğini ifade etti. Gezi olaylarının Ulukışla’da, Gerze’de, Loç Vadisi’nde, Solaklı’da yıllardır ve benzer yöntemlerle süren kırsal mücadelelerin kent merkezlerine de inebileceğini gösterdiğini söyleyen Erdem, doğanın sömürüsüne karşı birleşen seslerin çığlığı olan Gezi Parkı eylemlerini doğanın, yaşamın katledilmesine karşı demokrasi talebi, özgürlük mücadelesi ve adalet arayışı olarak değerlendirdi. 

‘ÇED toplantıları içi boş prosedür’ 


Çevre mücadelesinin Anadolu ’da yıllardır sürdüğüne dikkat çeken Erdem, “Yaşam alanlarına ilişkin kararlar alınırken o bölgede yaşayan insanların iradeleri dikkate alınmalı. Ancak halkın karar alma sürecine katılımı ilkesi yıllardır her proje ve işletme öncesinde ÇED toplantıları gibi içi boş birer prosedür haline getirildi. İşte bu sebeple Gezi Parkı’nda insanlar kendi kararlarını hayata geçirmenin, kendi fikirlerini iktidara karşı ifade edebilmenin yollarını aradılar. Temsili demokrasinin özgürlük taleplerini karşılamaktan uzak olduğunu gören yediden yetmişe milyonlarca insan doğrudan demokrasinin özneleri olarak toplumsal alanda yerini alma isteğini somutlaştırdı“ diye konuştu. Erdem, hükümet yetkililerinin plebisit, referandum gibi çözüm önerilerinin sorunun biraz olsun farkına varıldığını gösterdiğinin altını çizdi.