Loç Vadisi'nde de plebisit yapılsın

Loç Vadisi'nde de plebisit yapılsın
Loç Vadisi'nde de plebisit yapılsın
Çevreciler, Gezi Parkı eylemleri ile gündeme gelen 'plebisitin' Loç Vadisi HES Projesi gibi çevreyi etkileyecek projelerde de uygulanmasını istiyor.
Haber: AYŞEGÜL DURSUN / Arşivi

Plebisit, Gezi Parkı eylemleri ile Türkiye ’nin gündemine girdi. Hükümetin, Topçu Kışlası için ‘plebisit’ önermesi üzerine çevreciler, bütün çevre projelerininin halka sorulmasını istiyor. Ekoloji Kolektifi üyesi Avukat Cömert Uygar Erdem, insanların yaşam alanlarını, ekosistemi ve gelecek nesilleri etkileyen nükleer, termik, HES, kentsel dönüşüm gibi her proje ve işletme öncesinde karar alma süreçlerine halkın katılımını sağlayabilmek gerektiğini ifade etti. Gezi olaylarının Ulukışla’da, Gerze’de, Loç Vadisi’nde, Solaklı’da yıllardır ve benzer yöntemlerle süren kırsal mücadelelerin kent merkezlerine de inebileceğini gösterdiğini söyleyen Erdem, doğanın sömürüsüne karşı birleşen seslerin çığlığı olan Gezi Parkı eylemlerini doğanın, yaşamın katledilmesine karşı demokrasi talebi, özgürlük mücadelesi ve adalet arayışı olarak değerlendirdi. 

‘ÇED toplantıları içi boş prosedür’ 


Çevre mücadelesinin Anadolu ’da yıllardır sürdüğüne dikkat çeken Erdem, “Yaşam alanlarına ilişkin kararlar alınırken o bölgede yaşayan insanların iradeleri dikkate alınmalı. Ancak halkın karar alma sürecine katılımı ilkesi yıllardır her proje ve işletme öncesinde ÇED toplantıları gibi içi boş birer prosedür haline getirildi. İşte bu sebeple Gezi Parkı’nda insanlar kendi kararlarını hayata geçirmenin, kendi fikirlerini iktidara karşı ifade edebilmenin yollarını aradılar. Temsili demokrasinin özgürlük taleplerini karşılamaktan uzak olduğunu gören yediden yetmişe milyonlarca insan doğrudan demokrasinin özneleri olarak toplumsal alanda yerini alma isteğini somutlaştırdı“ diye konuştu. Erdem, hükümet yetkililerinin plebisit, referandum gibi çözüm önerilerinin sorunun biraz olsun farkına varıldığını gösterdiğinin altını çizdi.


  http://www.radikal.com.tr/113959611395962

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BİR HALK UYANIYOR - pispor

  biraz geç oldu mu ama geçte olsa doğasına yurduna doğduğu topraklarına vadisine sahip çıkıyor bu halk Tüm Türkiye halklarına yüzlerce yıl öncesine söylenilmiş bir Kızılderili atasözü ile "son ağaç kesildiğin de son dereye HES yapıldığında senin artık nefes alman imkansızlaşacaktır sana o doğa nefesini ne elindeki akıllı son model telefon nede altındaki son model araba nede uçağın helikopterin sağlayacak gelin tüm halklar birlikte gözlerini kar hırsı bürümüş şu doğa katili kapitalistlerin önünde engel olup doğamıza sahip çıkalım çünkü yaşamın dört tanrısından ikisi olan toprak ve suya sahip çıkalım ki geride kalan iki tanrımız Hava güneş ile birlikte yaşayalım ve neslimiz devam edebilsin

  Haa tamam oldu - Ukelaa

  Toplumun en cahil boş boğazları bu çevreci geçinenler . Birşeylere itiraz edip , fikir beyan etmeden azıcık üşenmeyip araştırsalar ne kadar saçmaladıklarının farkına varırlar ama , nerde . 1920'den günümüze nüfus artış hızı 10 senede 1 milyar seviyesine ulaştı . Kişi başına enerji tüketim artışı yıllık %2.5 , fosil kökenli yakıt tüketimi %82 ve artmaya devam ediyor . Alternatif enerji kaynaklarının ekonomik ömrü ile maliyeti için kullanılan enerji oranına bakıldığında rüzgar ve güneş enerjisi aşırı kirli , yani bu tür malzemeleri yapmak için o kadar çok enerji kullanılıyorki kaş yapalım derken göz çıkartılıyor . En az çevreye zarar veren enerji ise nükleer ve HES . Ama en kolay eleştirilen bunlar olduğu için her cahilin diline dolanmış durumda . Buna örnek senede 10 tane uçak düşüyor diye uçaklara karşı olmak gibi birşey . Eğer zerre kadar çevreciyseniz önce günlük deterjan ve enerji tüketiminize bakın derim ama dinleyen nerde .