Lodos iki can daha aldı

Şiddetli lodos, Bursa'da ağaçları devirip çatıları uçururken kentte iki kişi de zehirlenerek öldü.

BURSA - Şiddetli lodos, Bursa'da ağaçları devirip çatıları uçururken kentte iki kişi de zehirlenerek öldü.
Kömür sobasını yakarak yatan 23 yaşındaki Muhittin Kırgız, karbonmonoksitten zehirlenerek ölürken, şofbenden sızan gazdan etkilenen 38 yaşındaki Salih Eker de, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.
Sobadan zehirlenen 130 kişi önceki gece çeşitli hastanelere kaldırıldı. Bu sayı daha önce hastanelere kaldırılanlarla birlikte 250'ye çıktı.
Bursa Valiliği, bugün de etkili olması beklenen lodos nedeniyle geceleri kömür sobası yakılarak yatılmaması için vatandaşları uyardı.
Saatteki hızı 70 kilometreye ulaşan lodos, Teferrüş Mahallesi'nde bir evin çatısını uçurdu. Otomobilin üstüne düşen çatı, elektrik tellerinin kopmasına, yolun kapanmasına yol açtı. Atatürk Caddesi'nde Tophane yamaçlarından yuvarlanan kayalar, Salih Düğün'ün kullandığı taksiyi hurdaya çevirdi. Sürücü şans eseri hafif yaralı kurtuldu.
Şiddetli rüzgârın etkisiyle ağaçlar kökünden sökülürken, yıkılan elektrik direkleri ve kopan teller yüzünden kentin büyük bölümü geceyi karanlıkta geçirdi. Polis, işlerinin yoğunluğunu gerekçe gösterip kopan telleri bağlamak istemeyen TEDAŞ görevlilerini önce uyardı, sonra haklarında tutanak tuttu.