Lodos uçağı uçurdu!

Lodos uçağı uçurdu!
Lodos uçağı uçurdu!
İstanbul'da lodos fırtınası Atatürk Havalimanı'nın park yerindeki yolcu uçağını sürükledi. İzmir ve Bodrum'da da kötü hava koşulları zor anlar yaşattı

İstanbul:
Satteki hızı 60 kilometreden ani olarak 85 kilometreye çıkan lodos fırtınası, Atatürk Havalimanı'nda apronda 26 numaralı park yerinde duran Best Air'a ait MD-82 tipi yolcu uçağının yaklaşık 15 derecelik açıyla yana sürüklenmesine yol açtı. Olay yerine gelen DHMİ ekipleri, Best Air uçağını takoz ve desteklerle sabitleyerek yanındaki uçaklara zarar vermesini önledi. Kentte hava muhalefeti dolayısıyla, karşılıklı Pendik-Yalova ile Kartal-Yalova deniz otobüsü seferleri iptal edildi.

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, İstanbul'da saat 13.00'da başlayan kuvvetli sağanak yağışın, yaklaşık 4 saat süreceği uyarısında bulundu. Yetkililer, il genelinde kuvvetli lodosla birlikte etkisini sürdürecek yağışın yol açabileceği ani sel, su baskını ve çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı vatandaşları ve yetkilileri uyardı.

Kuvvetli yağış ve lodosun saat 17.00 sıralarında etkisini kaybedeceği belirtildi.

İzmir:
İzmir'de sabah saatlerinden itibaren etkili olan yağış nedeniyle 1. Kordon'da bazı işyerlerini su bastı. Sabah saatlerinden itibaren etkili olan yağışın ardından 1. Kordon'da Gündoğdu ve Orduevi arasında kalan bazı iş yerleri yamur sularıyla doldu.

İşyerleri çalışanlarının, ayaklarına naylon poşetler geçirerek dükkanlarına girebildiği ve kendi imkanlarıyla dükkanlarındaki suyu boşalttıkları gözlendi.

Belediye yetkilileri, med cezir ve lodosun birleşmesi nedeniyle deniz seviyesinin yükseldiğini, su baskının yağmurdan değil, denizin yükselmesinden kaynaklandığını belirtti.

Meteoroloji yetkililerinden yaklaşık 3 hafta boyunca med cezirin etkili olabileceği bilgisini aldıklarını ve Alsancak'taki özellikle ızgara ve kanalların temizlenmesine hız verdiklerini aktaran yetkililer, gerekli önlemlerin alındığını söylediler.

Okula yıldırım düştü

Öte yandan, İzmir'in Bayraklı ilçesindeki bir ilköğretim okuluna yıldırım düştü. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine göre, Bayraklı Merkez İlköğretim Okulu'na yıldırım isabet etmesinin ardından okulun elektrik panosu alev aldı.

Yangının okulu sarması nedeniyle öğrenciler dışarı çıkarıldı. Yağışın etkisini sürdürmesi sebebiyle öğrenciler, okula yakın velilerin evlerine götürüldü.

İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürülen yangın, okulda maddi hasara neden oldu. Okuldaki bilgisayarların ve diğer elektrikli aletlerin zarar gördüğü, yangında ölen ve yaralanan olmadığı bildirildi.

Bodrum:
Muğla'nın Bodrum ilçesinde lodos fırtınası nedeniyle restoran ve otelleri su bastı, sahil yolları bozuldu, iletişim ve enerji hatlarında uzun süreli arızalar meydana geldi.

Dün gece başlayan ve saatteki hızı 60 kilometreyi aşan lodos nedeniyle açık denizde 5-6 metre yüksekliğinde dalgalar oluştu.

Birçok kuru yük gemisi koylara sığınırken; ilçe merkezi, Gümbet, Bitez, Ortakent-Yahşi ile Kumbahçe'de sahilde bulunan restoran, bar ve bazı otellerin alt katlarını su bastı.

Sahilde bulunan su sporları merkezlerinin malzemeleri denize sürüklendi. Ortakent-Yahşi ve Turgutreis beldelerinde sahildeki karayolları sular altında kaldı, yolun altı kilometrelik bölümünde çökmeler meydana geldi.

Şiddetli lodos, elektrik ve telefon hatlarında da aksaklıklar meydana gelmesine neden oldu. Gümbet'te sabah saatlerinde inşaata giden 24 yaşındaki Ahmet Dumanyakan, başına işyeri tabelasının düşmesi sonucu yaralandı.

Bodrum Belediyesi ve Liman Başkanlığı'ndan yapılan uyarılar ile balıkçıların ve yat sahiplerinin liman dışına çıkmamaları istendi.

Villaların çatılarındaki güneş enerjisi panelleri hasar gördü. Meteoroloji yetkilileri şiddetli lodosun etkisini bu akşam saatlerinden itibaren yitirerek, yerini yağışlı havaya bırakacağını belirtti. Yorum Yaz | Yorumları Oku