Lodos ve sağanak Türkiye'yi vurdu

Bodrum'da 10 saat süren lodos tekneleri batırdı, Kayseri'de iki kişi öldü.

Fırtınalı ve yağışlı hafta

Lodos fırtınaları yurt çapında onlarca soba zehirlenmesine yol açtı, Kayseri'de iki kişi hayatını kaybetti. Meteoroloji'den bu hafta için her bölgeye uyarı var: Trakya ve İç Ege'de don, Marmara ve Ege'de sel ve etkili lodos, Karadeniz ve Doğu Anadolu'da sel tehlikesi bulunuyor.

İSTANBUL - Yağışlı hava ve lodos Türkiye'nin birçok bölgesinde etkili oldu. Sahilde birçok tekne battı, çatılar uçtu, gemiler karaya oturdu, sel baskınları yaşandı. Kayseri'de 52 yaşındaki Şerife Akkaya'yla eşi 53 yaşındaki Ahmet Akkaya, sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek öldü.
Sobalara dikkat!
Yetkililer soba zehirlenmeleri konusunda şu uyarıda bulundu: "Soba kullananlar, yatmadan önce sobanın söndüğünü kontrol etsinler. Evde bebek varsa ve sobanın yanması gerekiyorsa gecenin ilerleyen saatlerinde zaman zaman sobanın evin içerisine duman verip vermediği kontrol edilmeli."
Bazı kentlerde durum şöyle:
İzmir: Fırtına nedeniyle Aliağa ilçesinde, 14 aydır hacizli olduğu için bağlı bulunan Saint Vincent bayraklı 'Balkan Star' adlı, 1090 grostonluk 60 metre uzunluğundaki gemi, Petkim Limanı yakınlarında karaya oturdu.
Zonguldak: Saatteki hızı 60-70 kilometreyi bulan fırtınanın oluşturduğu dalgalardan çok sayıda balıkçı motoru zarar gördü, enerji nakil hatlarının kopmasından dolayı kentin bazı kesimlerine uzun süre elektrik verilemedi. Dev dalgalar, Fener Mahallesi Mevkii'nde denizin içerisinde kayaların üzerine oturtulan yaklaşık iki metre büyüklüğündeki Kız Kulesi Anıtı'nı yıktı.
Adana: Kanalizasyon kapaklarının tıkanması sonucu yollarda oluşan su birikintileri nedeniyle şehir içi trafik aksadı, bazı araçlar yollarda kaldı.
Muğla: Fethiye'ye bağlı Bozyer Köyü'nde görülen hortum korku ve panik yarattı. Yaklaşık 200 dönüm alandaki tüm seraları yıkan hortum, asırlık çam ağaçlarını ve elektrik direklerini devirdi. Hortum nedeniyle bazı evlerin de çatıları uçtu. Saatteki hızı 70 kilometreyi bulan şiddetli fırtına nedeniyle Fethiye'nin yanı sıra Marmaris ve Bodrum'da da bazı tekneler battı.
Tokat: Fırtına, altı katlı bir apartmanın bacasını uçurdu. Otomobilin üzerine düşen baca, aracı hurdaya çevirdi. Fırtına nedeniyle bazı ağaçlar devrildi.
Bolu: Çok sayıda evin çatısı uçtu. Merkeze bağlı Örencik Köyü'nde sera olarak kullanılan çadırlar parçalandı.
Kaçak taşıyan Türk gemisi
Makinelerinde meydana gelen arıza nedeniyle Yunanistan'ın Katakolo Limanı yakınlarında sürüklenmeye başlayan ve yardım çağrısında bulunan Akdağ gemisi, esen şiddetli rüzgâr nedeniyle ancak saatler sonra kurtarıldı. Türk yük gemisi Akdağ'dan 275 kaçak göçmen çıktı. Katakolo'ya yaklaştırılan Türk gemisindeki kaçak göçmenler limana nakledildi. (Radikal, dha, aa)