Lodosun ardı kuvvetli yağış

Lodosun ardı kuvvetli yağış
Lodosun ardı kuvvetli yağış

Bodrum?da yüksekliği altı metreyi bulan dalgalar, sahildeki ev ve işyerlerinin içine kadar girdi. Uludağ?da ise hafta sonu bol kar ve kayak sezonunu açma sevinci vardı. FOTOĞRAF: YAŞAR ANTER / DHA FOTOĞRAF:UMUT ASMA / AA

Batı bölgeler şiddetli lodosla 'uçtu'. Fırtına deniz ulaşımını durdururken akşam da kuvvetli yağış bastırdı. Bu hafta hava soğuk, yağışlı, karlı ve sisli

İSTANBUL - Türkiye’nin özellikle batı bölgeleri, soğuk ve yağışlı havanın ardından lodosla serseme döndü. Marmara’da deniz ulaşımı büyük ölçüde durdu, ağaçlar devrildi, lodosun etkisiyle soba zehirlenmeleri arttı. Lodosun ardından akşam saatlerinde de şiddetli yağış etkili oldu.
İSTANBUL: Şiddetli lodos nedeniyle İstanbul Deniz Otobüsleri’nin bazı iç hat deniz otobüsü ve şehir hatları seferleri ile bazı dış hat feribot seferleri iptal edildi. Bostancı-Kadıköy-Yenikapı-Bakırköy ile Kartal-Yalova iç hat deniz otobüsü seferleri yapılamadı. Şehir hatlarında Bostancı- Adalar seferleri iptal edildi. Lodos nedeniyle Pendik-Yalova ile Yalova- Pendik dış hat feribot seferleri ile Yenikapı -Yalova, Yalova- Yenikapı feribot seferleri de etkilendi.
TEKİRDAĞ: Boğazlardan geçmek üzere Marmara Denizi’nde seyreden 66 şilep ve tanker, saatteki hızı zaman zaman 80 kilometreye ulaşan fırtına ve sağanak nedeniyle  Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde demirledi. Gemilerde bulunan personel, lodos ve yer yer üç metreye ulaşan dalgalar nedeniyle karaya çıkamadı. Denizde olan balıkçılar da Şarköy, Mürefte ve Hoşköy balıkçı barınaklarına demirledi.
BURSA: Lodos, enerji nakil hatlarında arızalara yol açtı. Birçok mahalleye elektrik verilmezken,  ağaçlar devrildi. Altıparmak Mahallesi’nde bir ağacın kopan dalları beşinci kattaki bir dairenin camlarını kırarak içeri girdi. Altınşehir Mahallesi’nde de bir otobüs durağı yerle bir oldu. Sobalardan sızan karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle 90’a yakın kişi hastanelere taşındı.
ÇANAKKALE: Çanakkale Boğazı’nda ve Kuzey Ege Denizi’nde etkili olan lodos fırtınası, boğaz geçişi yapmak isteyen çok sayıda küçük tonajlı geminin de seyrini engelledi. Çok sayıda gemi Bozcaada Ayazma Koyu açıklarına sığındı. Aralıklarla yağış da getiren şiddetli lodos, Lapseki- Gelibolu, Geyikli -Bozcaada, Kabatepe -Gökçeada arasındaki GESTAŞ’a ait feribot ve araba vapuru seferlerinin iptaline neden oldu. Çanakkale- Gökçeada arasındaki deniz otobüsü seferleri de iptal edildi. 
KOCAELİ: İzmit Körfezi’nde lodos nedeniyle, Gebze Eskihisar açıklarında bekleyen ‘A. Akdeniz’ adlı 4 bin 500 tonluk kuru yük gemisi, karaya oturdu. 
İZMİR: Üçkuyular -Bostanlı arabalı vapur seferleri durduruldu.
MUĞLA: Bodrum, üç gün süren sağanak yağmurun ardında dün de şiddetli lodosa teslim oldu. Açık denizde dalga yüksekliği 6 metreyi geçti. Gemiler çareyi Bodrum koylarına sığınmakta buldu. Kumbahce ve Paşatarlası sahilindeki otuza yakın ev ve işyerini dalgalar nedeniyle su bastı. Barlar Caddesi de sular altında kaldı. Bodrum Liman Başkanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tekneyle açılmayı yasakladı. (dha)