'Lodosun vurduğu köprü, parça parça çöküyor'

'Lodosun vurduğu köprü, parça parça çöküyor'
'Lodosun vurduğu köprü, parça parça çöküyor'
Geçtiğimiz aylarda lodosun etkisiyle bir bölümü çöken Büyükçekmece D 100 Karayolu Mimarsinan Köprüsü'nde çökmenin devam ettiğini belirten Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, yetkilileri uyardı. Akgün "Ekonomik ömrünü tamamlayan ve her gün biraz daha çökme görülen köprünün kolon ve kirişlerinde de yarılmalar gözleniyor" dedi.

RADİKAL-Geçen şubat ayında lodosun yol açtığı dalgalar, E-5 Karayolu'ndaki Büyükçekmece D 100 Karayolu üzerindeki Mimarsinan Köprüsü'nün sol şeridinde 4-5 metre eninde ve yaklaşık 30-40 santimetre derinliğinde çökme meydana getirmişti. Büyükçekmece Belediye Meclisi'nin haziran ayı oturumunda konuyu gündeme getiren Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, "Büyükçekmece D 100 Karayolu üzerindeki kuzeyde kalan köprü artık kendisini taşıyamayacak haldedir. Köprünün her tarafı oturmaya başladı.

Geçtiğimiz aylarda köprünün batı kısmı çöktükten sonra onarım yapıldı. O tarihten bu yana köprüde 7-8 santimetrelik bir çökme oldu. Köprünün kolonları ve kirişleri yarılmış durumda. Bunların yakın plandan fotoğraflarını çekip, kişiye özel bir üst yazıyla Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na intikal ettirildi. Allah korusun ama yarın bu köprü üzerinde otobüsler, kamyonlar varken çökerse çok büyük zaiyat veririz" dedi.

'İSTANBUL FELÇ OLUR'

 Konuyu 3-4 kez Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a da ilettiğini açıklayan Başkan Akgün şöyle konuştu:"Mevcut köprünün yerine yapılacak olan köprü bir an önce yapılmalıdır. Oraya ayrıca ikinci bir köprü daha yapılmalı. Kuzeydeki çökmekte olan köprü de yeniden yapılmalıdır. D 100 Karayolu Mimarsinan Köprüsü çöktüğü zaman Büyükçekmece dolayısıyla da İstanbul felç olacaktır. Hiçbirimizin arzu etmediği felaketlerle karşılaşabiliriz. Bu açıdan dikkatlerin bu köprüye çekilmesi gerekiyor."


  http://www.radikal.com.tr/137109413710941

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Büyükçekmece sahilleri halkındır. - Su Cemre Sim

  Büyükçekmece sahilleri büfecilere, büfecilerin şezlonglarına terk edilmiş durumda. Her yaz, Büyükçekmece sahillerinde , denize girmek isteyen insanlar, büfecilerin paralı şezlonglarını kiralamak durumunda bırakılıyor. Şezlong kiralayamayanlar, kadın, erkek demeden büfecilerin sabıkalı garsonları tarafından , yaka paça kovuluyor. Bütün kıyı betonlaştırıldığı için, geçen yıl denize inilen demir merdivenler yer yer büfeciler tarafından kırıldı. Aksi halde, kıyıda denize girildiği takdirde, büfeciler denize sıfır masa atamıyor. Denizde ise, hız motorları , kıyıdakilere hava atmak için, insanların yüzme mesafelerinde cirit atıyor. Geçen yaz, hiçbir denetimi olmayan plastik ,ilkel deniz bisikletinin üzerinde, beş genç boğuldu. Büyükçekmece'nin derdi bir değil, bin bir. Bir de köprü yıkılırsa vay halimize.