Loğoğlu: Elçiler de hükümeti eleştirebilir

Loğoğlu: Elçiler de hükümeti eleştirebilir
Loğoğlu: Elçiler de hükümeti eleştirebilir
Haber: MİRAY ÇİMEN / RADİKAL / Arşivi

Radikal’in dün manşetten duyurduğu Erbil Başkonsolosu Aydın Selcen ile Ortadoğu Genel Müdürü Ethem Tokdemir’e ait bir videonun ‘İçip hükümet aleyhine konuşuyorlar’ notuyla Dışişleri’ne gönderildiği haberi muhalefetin de tepkisini çekti. CHP ’nin diplomat kökenli milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, “Hükümet eleştiriye en ufak bir hoşgörü göstermiyor. Dışişleri Bakanlığı cemaati açısından iki değerli insanın kaybı bana göre üzüntü verici” dedi.
Büyükelçilerin devletin temsilcileri olarak, o devlet adına yürütme gücüne sahip hükümetin ve Dışişleri Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda çalıştıklarını söyleyen Loğoğlu şunları söyledi: “Ama bu o büyükelçiler hükümetin icraatları, Türkiye ’nin genel gidişatı hakkında eleştirisel görüşlere sahip olamaz demek değildir. Olurlar. En azından son yıllara kadar bu böyleydi. Bu 2 arkadaşımız çok değerli arkadaşlardır. Ben ikisini de birebir tanıyorum. Dışişleri Bakanlığı camiası açısından iki değerli insanın kaybı bana göre üzüntü verici. Camia açısından kayıptır. Büyükelçiler, baskonsoloslar, bütün devlet memurları hükümeti eleştirme hakkına sahiptir. Bu kendilerinin cezalandırılması için yeterli ve gerekli bir sebep değildir.”
Davutoğlu’nun konu hakkında gösterdiği tepkinin yanlış olduğunu vurgulayan Loğoğlu, “Dışişleri Bakanı Davutğlu’nun buna hakkı yoktur. Davutoğlu 8 yıl önce bir ortamda hükümeti eleştiriyor diye cezalandırıyor, yaptırım uyguluyor ise hukuka, riyakate uygun olmayan bir davranış içindedir. Burada benim dikkatimi çeken husus Davutoğlu ve AKP İktidarı iş yapan insanları değil, kendilerine göre iş yaptırabildikleri insanları tercih ediyorlar” dedi.
Meclis’in gündemindeki 3 döneme takılan milletvekillerin kamuda ve Dışişleri’nde üst düzey yönetici olmalarının yolunu da açan torba konunu da eleştiren Loğoğlu, şunları söyledi: “Bu Dışişleri Bakanlığı’nın sonudur. Bu şekilde Dışişleri Bakanlığı’na dışarıdan hangi gerekçeyle olursa olsun idari kademeye atamalar yapıldığı takdirde bu tamamen politize olmuş, siyasetin içine çekilmiş bir Dışişleri Bakanlığı demektir. O da profosyenel değil, Hükümet’e biat edilen kişilerden kurulmuş bir Dışişleri Bakanlığı demektir. Bu Hükümet hele hele tamamen yanlış olan bir dış politikayı yürütmek için umduklarını mevcut kadrolardan bulamıyorlar, umduklarını bulacaklarını bildikleri kadroları göreve getirmeyi düşünüyorlar.”