Lojmanda köpek davası

Makine mühendisi İlhan Kayhan, oturduğu Karayolları lojmanında iki köpek beslediği gerekçesiyle müdürüyle davalık oldu.
Haber: FERİT ASLAN / Arşivi

DİYARBAKIR - Makine mühendisi İlhan Kayhan, oturduğu Karayolları lojmanında iki köpek beslediği gerekçesiyle müdürüyle davalık oldu. Bölge Müdürü Abdullah Sabaz, köpek besleyen mühendisi yönetmeliğe dayanarak lojmandan atmak istedi. Mühendis Kayhan mahkemeden, yürütmeyi durdurma talep etti.
'15 gün içinde boşaltın'
Sekiz yıldır trafik başmühendisi olarak Diyarbakır Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü'nde çalışan İlhan Kayhan, göreve başladığı günden beri oturduğu lojmanda, dört yıldır Amerikan Cocer cinsi iki köpek beslemeye başladı. Trafik başmühendisi İlhan Kayhan'a bir hafta önce Bölge Müdür Yardımcısı Suphi Gür imzalı 'Lojman tahliye yazısı' gönderildi. Gönderilen yazıda, 'Kamu Konutları Yönetmeliği'nin 40'ıncı maddesi e bendine aykırı olarak köpek besledikleri tespit edildiği, bu nedenle lojman tahsis kararının iptal edildiği ve lojmanın 15 günde boşaltılması' istendi.
Emekli olmasını istedi
İlhan Kayhan lojman boşaltılması kararını mahkemeye taşıdı. Kayhan, Diyarbakır Bölge İdare Mahkemesi'ne, yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtı. İlhan Kayhan'ın Doğa ve Hayvanları Koruma Derneği Yönetim Kurulu üyesi olan kızı Özge Kayhan ise, verilen lojman tahliye kararının arkasında, köpeklerle birlikte başka bahanelerin de yattığını ileri sürdü. Özge Kayhan, şu iddialarda bulundu:
"Bir yıl önce göreve başlayan 9. Bölge Müdürü Abdullah Sabaz, babam yıllık izindeyken önce iznini iptal etti, sonra tayinini çıkarmak istedi. Başaramayınca bu kez kendisini çağırarak emekli olmasını istedi. Babam emekliliği kabul etmeyince, köpeklerimizi bahane edip bizi yıldırmak istedi. 22 dairenin olduğu lojmanda kendilerine yakın altı-yedi kişiden şikâyet dilekçesi alarak bizi buradan atmak istiyor.
Köpeklerimizin sesi bile duyulmuyor. Ama buna rağmen bizi taciz ederek, 'Biz altta namaz kılıyoruz, siz üstte köpek besliyorsunuz, bu haramdır' diyerek tacizde bulunuyorlar. Evimize gelip fiziki saldırıda bile bulundular. Düşman tavırları yüzünden köpeklerimi bahçeye çıkaramıyorum. Onların yüzünden köpekler, sekiz aydır pencereden dışarıya bakmakla yetiniyor."
'Yandaşlarını oturtacaklar'
Özge Kayhan, eski Karayolları Bölge Müdürü Şener Çıtak'ın da lojmanda 10 yıl köpek beslediğini, o zaman şimdiki müdür Abdullah Sabaz dahil kimsenin ses çıkarmadığını söyledi. Kayhan, "Dört yıldır köpekler sorun olmuyordu da şimdi mi sorun oldu? Olayın arkasında başka nedenler yatıyor. Bizi çıkarıp kendi yandaşlarına lojmanı vermek istiyor. Yönetmelik deniliyor, ama 2004 yılında çıkarılan Hayvanları Koruma Kanunu, doğaya ayak uydurmayan hayvanların terk edilemeyeceğini söylüyor. Bu ülkede yönetmelik mi büyük, yoksa kanun mu? Bu olayı gerekirse her platforma taşıyacağız" dedi.
İçki yasağı iddiası
Bölge Müdürü Abdullah Sabaz'ın Karayolları'na ait sosyal tesislerde içkiyi de yasakladığı ileri sürüldü. Sabaz ise iddialarla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.


    http://www.radikal.com.tr/7663067663060

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.