Lokmacı Kapısı TSK kontrolündedir

Kıbrıs'la ilgili yeni açılım kapsamında bir adım daha atmak isteyen AKP hükümeti ve KKTC yönetimi, Genelkurmay'a takıldı. Lefkoşa'da bulunan Lokmacı Kapısı üzerindeki üstgeçidi kaldırarak kapıyı açmayı planlayan hükümetin görüş sorduğu...

ANKARA - Kıbrıs'la ilgili yeni açılım kapsamında bir adım daha atmak isteyen AKP hükümeti ve KKTC yönetimi, Genelkurmay'a takıldı. Lefkoşa'da bulunan Lokmacı Kapısı üzerindeki üstgeçidi kaldırarak kapıyı açmayı planlayan hükümetin görüş sorduğu Genelkurmay, "Lokmacı kapısı TSK'nın kontrolündedir" yanıtını verdi.
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Lokmacı Kapısı üzerindeki üstgeçidi kaldırmak için Türk hükümetinin desteğini istedi. Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, bölünmüş başkent Lefkoşa'da kurulmuş ilk barikat niteliğindeki Ledra Sokağı'nda bulunan Lokmacı Barikatı'ndaki üstgeçidi yıkma kararına itiraz edip, Talat'a Genelkurmay'ın olumlu görüşüne ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Bunun üzerine önceki gün Ankara'ya gelen Talat, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'la görüşmüştü. Talat'ın görüşme sonrasında "Üstgeçidin kaldırılması kararı bizim açımızdan geçerlidir" demesi de Büyükanıt'ın Talat'a yeşil ışık yaktığı şeklinde yorumlanmıştı.
'Haberler gerçeği yansıtmıyor'
Konuyla ilgili dünkü haber ve yorumlarda Genelkurmay'la KKTC yönetimi arasında kapı krizi yaşandığı belirtilince dün Genelkurmay yazılı açıklama yaptı. Lokmacı Kapısı'nın askeri yasak bölge konumunda ve KKTC Anayasası'nın 10. maddesi gereği TSK'nın kontrolünde olduğu vurgulanan açıklamada, Genelkurmay Başkanlığı'nın konuyla ilgili görüşünün talep üzerine hükümete iletildiği, önceki günkü görüşmelerde de 'ayrıntılı' olarak açıklandığı belirtildi. Genelkurmay açıklamasında, Lokmacı Kapısı'yla ilgili haberlerin basına yanlış yansıdığı veya yansıtıldığı ifadesi dikkati çekti.