'Lokum' gibi sohbet

ABD Başkanı George Bush, Başbakanlık'ta Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşürken, first lady Laura Bush da Emine Erdoğan ile bir araya geldi.

ANKARA - ABD Başkanı George Bush, Başbakanlık'ta Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşürken, first lady Laura Bush da Emine Erdoğan ile bir araya geldi. Emine Erdoğan, Laura Bush'u ABD Büyükelçisi Eric Edelman'ın
eşi Patricia Edelman, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrunnisa Gül, Beyhan Bağış ve Mevhibe Loğoğlu'nun da katıldığı bir çay partisinde ağırladı. İki lider eşinin sohbeti sırasında Türk kahvesi, lokumu ve pasta ikram edildi. Laura Bush Türk kahvesini çok beğenince Emine Erdoğan 'Bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır' atasözünü anlattı. Erdoğan ayrıca Bush'a Bartın işi gümüş işlemeli bir şal hediye etti. Emine Erdoğan, Laura Bush'a 'Haydi Kızlar Okula' kampanyasına dair bilgi verdi.
First lady: Atatürk çok şık
Görüşmeleri biten iki liderin eşlerinin yanına gelmesinin ardından Bush ve Erdoğan çifti konutu gezdi. Laura Bush'a çalışma odasını gezdirirken duvardaki Atatürk portresini gösteren Emine Erdoğan, "Ülkemizin kurucusu ve liderimiz" ifadelerini kullandı. First lady de, elinde şapkası ile resmedilen Atatürk'ün 'çok şık' olduğunu dile getirdi. Gezi sırasında, konutun zemininde bulunan akvaryum da, Bush çiftinin ilgisini çekti. İki lider ve eşleri daha sonra hep birlikte fotoğraf çektirdi.
Bush çifti ardından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le görüşmek için Çankaya Köşkü'ne geçti. Semra Sezer de, Laura Bush'u Köşk'te ağırladı.