Londra'ya Türk kürsüsü

Britanya'nın başkenti Londra'da düzenlenen AB liderler zirvesine katılan Başbakan Tayyip Erdoğan...

LONDRA - Britanya'nın başkenti Londra'da düzenlenen AB liderler zirvesine katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki akşam da London School of Economics'te (LSE) kurulan 'Türk Çalışmaları Kürsüsü'nün açılışını yaptı.
Açılışa Doğan Yayın Holding Yurtdışı Yatırımlar ve İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Begümhan Doğan Faralyalı, eşi Ahmet Faralyalı, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Tamer Taşkın, Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan ve Londra Büyükelçisi Akın Alptuna da katıldı.
Erdoğan, dünyaca ünlü devlet ve fikir adamları yetiştirmiş bir üniversitede, Türk kürsüsünün açılmasının büyük mutluluk olduğunu belirterek, böylelikle Türkiye'nin Avrupalı olduğunun bir kez daha kanıtlanmış olduğunu belirtti. Erdoğan, "Bu kürsü, ülkemizin Avrupa'ya aidiyetinin bir sembolü olacaktır. Türkiye Avrupa kurumlarıyla her alanda sürdürdüğü işbirliğini akademik alanda da sürdürecektir" dedi.
Doğan Medya Grubu adına katılan Milliyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Çeşitli kurumlar tarafından Türkiye hakkında yayımlanan raporlar hep 'Gelişmekte olan ülkeler' diye belli bir şablona oturtuluyor. Ben bu şablonun Türkiye'ye uyduğunu düşünmüyorum. Bu kürsünün, Türkiye'nin kendine özgü dinamiklerini, kendine özgü kültürünü, kendine özgü sosyal yapısını ve kendine özgü politik yapısını dikkate alarak raporlar yayımlayacağı için çok faydalı olacağına inanıyorum" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7615807615800

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.