Lösemili Emine zamanla yarışta

Kıbrıs Rum Kesimi'nden bulunan iki donörle ilgili olarak bürokratik engellerle karşılaşan, ancak iliğin gönderileceği açıklamalarıyla rahat nefes alan 20 yaşındaki lösemili Emine Özan, akciğer enfeksiyonuyla savaşıyor.
Haber: İBRAHİM ÖZÇEKİÇ / Arşivi

KAYSERİ - Kıbrıs Rum Kesimi'nden bulunan iki donörle ilgili olarak bürokratik engellerle karşılaşan, ancak iliğin gönderileceği açıklamalarıyla rahat nefes alan 20 yaşındaki lösemili Emine Özan, akciğer enfeksiyonuyla savaşıyor. Enfeksiyon, nakil hazırlığını geciktiriyor.
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bölüm Başkanı ve Kemik İliği Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ali Ünal durumu şöyle anlattı: "Lösemili hastalarda enfeksiyon riski hep var. Antibiyotik tedavisi uyguluyoruz. Kısa sürede sonuç vereceği inancındayız. Nakil ağır ve zor olduğu için enfeksiyonun geçmesini bekleyeceğiz. Ancak donörler üzerinde yapılan çalışmalar tamamlanana kadar enfeksiyonun geçeceğini düşünüyoruz. Nakil
için hastayı hazırlamamız gerekiyor. Bunun için en az bir haftaya ihtiyacımız var. Enfeksiyon nedeniyle bunu yapamadığımız için nakil süresi uzayacak."
'Rum tarafından sonuç bekliyoruz'
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kemik İliği Bankası Koordinatörü Doç. Dr. Sarper Diler da, iki donör üzerindeki uygunluk çalışmasının sonucuna ilişkin Rumlardan sonuç gelmediğini, bu sonuç geldikten sonra kendilerinin de tam uygunluk çalışması yapacaklarını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7441357441350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.